Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’daki cuma hutbesinde kullandığı ifadeleri nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Dörtyol ve Payas İlçe Şubesi, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Dörtyol Şube Başkanı Özgür Çınar ve Payas Şube Başkanı Faruk Soysal ile birlikte 5 ADD üyesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’daki cuma hutbesindeki sözleri nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Dörtyol ve Payas Şubesi tarafından yapılan basın açıklmasında;

“Aziz Milletimiz, Saygın Üyelerimiz!

Sadece birkaç günlük olaylara, gelişmelere bakıldığında; görülecektir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin “laik ve demokratik” niteliklerinin içi tamamen boşaltılmıştır, zayıflatılmıştır ve son vuruş beklenmektedir.

 

Türk Milleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık nedenlerinden, Lozan Barış Antlaşmasının 97. yıldönümüne denk getirilen, Ayasofya’nın ibadete açılması sırasında, Ali Erbaş’ın Büyük Atatürk’e yönelik, hadsiz ifadeleri sıcaklığını korumaktadır. Ali Erbaş’ın bu sözlerinden daha vahimi devlet yöneticilerinin, tüm üst düzey komuta kademesinin, yargı temsilcilerinin huzurunda bu konuşmayı yapmaya cüret etmesidir. Büyük Atatürk’ü hutbelerden çıkaran, anmayan ve bir kez bile rahmet dilemeyen Ali Erbaş’ın “Atatürk’e dua edilir” ifadeleri aldatmacadır.

 

Aynı gün, “hilafet isteriz” diye haykırarak, bağıranların ve İstanbul sokaklarında özgürce yürüyüş düzenleyerek, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e karşı kin kusanların, “biz bugün onun kemiklerini sokağa attık” nidalarıyla sevinç çığlığı atanların, kimlerden cesaret aldığı Milletimizce çok iyi tespit edilmiştir. Bu eylemler ve söylemler, devlet ricalinin önünde, yanında, olduğu mekânda, bulunduğu ortamda ve meydanda gerçekleşmiştir. Anayasal düzene bağlılık üzerine “namus sözü” verenlerden, bugüne kadar hiçbir tepkinin gelmemiş olmasına şaşırmıyoruz.

 

Yine aynı gün, yani, 24 Temmuz 2020 Cuma günü; Lozan’ı anmak için hem Anıtkabir’de hem de tüm Türkiye’de etkinlik düzenleyen, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne karşı yapılanlar, yıllar geçse de unutulmayacaktır. Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri ve üyeleri, Genel Başkanı ve Genel Merkez Yöneticileri ile birlikte, bütünlük içerisinde, demokratik ve yasal haklarını kullanarak, baskıya ve zulme direnmişlerdir.

 

Saatler, laik ve demokratik rejimin sonunu hazırlamaya ayarlanmıştır. İktidar mensubu aileden, Albayrak Medya Grubu’nun dergisi, Gerçek Hayat’ın 27 Temmuz 2020 tarihli sayısında hilafet çağrısı yapılarak: “şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? hilafet için toparlanın” ifadelerine yer verilmiştir. Bu açıkça kalkışma çağrısıdır. Albayrak Medya Grubu’nun bu yayını, 5237 sayılı TCK’nın 309. maddesi gereğince suçtur. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Anayasal düzeni ortadan kaldırma teşebbüsüdür. Bu durum Anayasanın değiştirilemeyen ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen maddelerinde açıkça aykırıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği, bu konuda hukuki süreci başlatmıştır.

 

Değiştirilen, dönüştürülen, başkalaştırılan Türkiye’de Atatürkçülere yasak, baskı ve zulüm vardır. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarına ise destek, iltimas, tolerans, devlet kaynakları vardır.

Unutmayalım ki Kurtuluş Savaşı yıllarında da içimizde hainlerin olduğu, bu milletin Büyük Atatürk’ün önderliğinde Zümrüdü Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğduğunu hatırlamakta fayda vardır.” denildi.