AK Parti İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresine gittim bugün. Biliyorsunuz kongre Sakarya Mahallesi Cumartesi kapalı Pazar alanında gerçekleşti. Ne sebepten bu Pazar yeri tercih edildi bilemiyorum kongre için.

Erken saatlerden itibaren Kongreye hazır hale getirilmek adına hummalı bir çalışma vardı Pazar yerinde. Kongrenin başlama saati: 16.00 idi.  Ancak ikiye bölünmüş Pazar alanının yarısının doğu cephesine bakan tarafına kurulan sahne ve ses düzeninden çıkan oldukça yüksek volümlü Ak Parti Müzikleri Pazar alanına uzak diyarlardan bile duyulabiliyordu.  Coşkulu geçmesi planlanmıştı belli ki kongrenin!

Zaten  kongreden 1 gün önce  Sosyal paylaşım sayfalarından yapılan davet çağrıları da bunu gösteriyordu.

Saat 15.30’da girdiğim alanda bir yandan yüksek volümlü müzik sesi,  bir yandan o yüksek volümlü müziğin yarattığı yankı ve nihayetinde maske ile kapatılmış ağız ve burun bir süre sonra coşku yerine sinirlerini geriyordu insanların.

Yani anlayacağınız coşku sadece müziğin volümünün yüksekliğinde hissedilebiliyordu.

Onun dışında şahsen ben bir coşku göremedim eskiye oranla.   Çünkü kongre başladığından Pazar yerinin yarısının büyük bir bölümüne yerleştirilen sandalyeler bom boş bir şekilde duruyordu.

Alanda dikkatimi çeken bir şey de AK Parti rozeti ile girdiği belediye başkanlık koltuğuna oturan İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’nın kongreye katılanlara yönelik oldukça büyük bir afişle yaptığı “Maske, mesafe ve Hijyen” uyarısıydı.

Buna da pek dikkat edildiği yoktu kongrede.

Oy Kullanmak için kayıt defterine imza atması gereken delegeler kurulan masanın çevresini alabildiğince sarmış, maske, mesafe ve hijyen kurulanı unutmuştu.

Kongreye davet edile STK Temsilcileri mesafe kurallarına aykırı bir şekilde oturtulmuştu.

Mevcut başkan Abdülkerim Güven’in Genel Merkez tarafından tek aday olarak aday gösterilmesi sebebiyle kongreye başka bir aday isim çıkmamıştı. O sebepten haliyle tek liste yarıştı kongrede.

Kongrenin konukları diğer ilçe kongrelerinde de olduğu gibi  İl Koordinatörü Çankırı Milletvekili Salim ÇİVİTCİOĞLU, İl Başkanı Mehmet YELOĞLU, Mevcut AK Parti Milletvekillerinin tamamı, MHP Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, Cumhur ittifakının Hatay’daki AK Partili ve MHP’li ilçe belediye başkanları ve tabiî ki kongrede oy kullanacak delegelerdi.

Kongrede konuşan Başkan Güven; “Bölgemizde ve ülkemizde AK Parti tüm ülkede vatandaşın partisi haline gelmiştir.” Diyordu yaptığı konuşmasının bir bölümünde.

Düşündüm bu kelamı ettiğinde!

Acaba dedim, biz başka bir pencereden mi bakıyoruz vatandaşlarımıza, Yoksa 2020 yılındaki kongreyi Partinin milletle el ele verdiği 2000 li yıllarda mı sanıyor Sayın Güven kendisini?

Bu kongrede ilgimi çeken en önemli şey ise AK Partinin 2020 yılı sloganıydı. Slogan; “inandığın yolda yürü” diyordu.

Tebessüm ettim okuduğumda sloganı, kendi kendime gülümsedim.

2001 yılından itibaren kurulan AK Parti’de millet inandığı yolda yürümüş, önemli yanlışlara rağmen yola devam demişti son seçimlere kadar.  Bu gün o milletin önemli bir bölümü “artık yok’um” diyor.

Ve devam ediyor; “Biz sana sahip çakırken, biz sana inanırken ve koşulsuz desteklerken, sen bize yok saydın,  birde bizlere nazire yapıp sana saydıranlarla beraber oldun bizleri dışlamalarına, bizleri hiçe saymalarına göz yumdun çünkü” diyorlar…

Nokta.