Arsuz Belediyesi, doğanın korunması ve çevre temizliği anlamında yaptığı farklı çalışmalarla, farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Arsuz belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri Dal Öğütme Makinesi ile özellikle sitelerden, budama yapılan bütün konutlardan, sokak ve caddelerden, bahçelerden çıkan ve sokağa atılan tüm atıkları kompost gübre haline getiriyor.

Dal öğütme makinesinden çıkan bu talaşların ilk etapta, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından kompost gübre olarak kullanılacağını belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “ İlçemizde özellikle vatandaşlarımızın kestiği dallar, biçilen otlar ve buna benzer atıklar hep sokağa bırakılıyordu. Biz de bunları ekiplerimizle bertaraf etmeye çalışıyorduk. Ancak bunların farklı şekilde değerlendirilmesi ve doğaya tekrar kazandırılması gerektiğini düşündük. Bu dönüşümü sağlamak amacıyla dal öğütme makinesini faaliyete geçirdik. Burada gerçekleşen çalışmada, bu atıkların, dal öğütme makinesinden geçerek, talaş halini alması sağlanıyor. Talaşlar da zamanla kompost gübre olacak. Bu gübreleri de ilk etapta bazı yerlerde kullanacağız. Verim aldığımızı gördüğümüzde ise vatandaşlarımıza dağıtacağız. Vatandaşlarımızdan, atıkları sokağa bırakmak yerine, alınması daha uygun yerlere bırakarak belediyemize haber vermelerini rica ediyoruz. Ekiplerimiz bu atıkları alarak, öğütmek için belirlediğimiz noktalara getirecekler. Bu şekilde hem çevremizi temiz tutacağız hem de doğamızı koruyacağız,” ifadelerini kullandı.