15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminin 4. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle anıldı

Hafta boyunca camilerde mevlidi  şerif okunması ,  şehit aileleri ve gazilerimiz ile birlikte şehitlik ziyareti  organizasyonu gibi etkinliklerle devam eden programlar 15 temmuz akşamı saat 20:00 da başlayıp 00:30 da sona eren demokrasi nöbeti programı ile son buldu.

15 Temmuz Çarşamba günü saat 11:00 da ilçe protokolü ,  şehit  aileleri ve gazilerimizle birlikte yapılan şehitlik ziyareti gerçekleşti.

Programda  akşam 20:00’de ilçemiz kent meydanında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen anma programı demokrasi nöbeti ile devam etti .

 

Programa Kaymakam Musa SARI  ,Garnizon Komutanı Yarbay Ümit ÖNSUZ , Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Cevat AYDEMİR  , kurum amirleri , Siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri , muhtarlar , basın mensupları , şehit yakınları ,gazilerimiz ve vatandaşların  katılımı ile düzenlenen programda şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşının okunması , kur’an-ı kerim tilaveti , günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, video sunumları  gösterisinin düzenlendiği programda konuşma yapan Kaymakam SARI ” Diş destekçilerden aldığı cesaretle 4 yıl önce bugün milli birlik ve beraberliğimize göz diken vatan hainleri darbe girişiminde bulunmuşlardır.   Milletçe yazdığımız birçok destandan  biri de 15 Temmuzdur. Söz konusu vatan, millet,  bayrak olduğunda üzerindeki bütün kisveleri bir kenara bırakarak türkü-kürdü,  alevisi-sunnisi, herkes birleşerek darbe girişiminde bulunanlara dur demeyi bilmiştir.  Vatani vatan yapan haritalar üzerinde sınırları çizilmiş coğrafya parçası değildir, eğer toprak kanla yoğrulmuşsa ve canla ödenmişse bedeli onun adı vatandır .15  Temmuz şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. 15 Temmuzda  yaşananları bizden sonraki nesillere aktarmak birinci görevimizdir. Herzaman birlik ve beraberlik  içerisinde  olmalıyız, uyanık  durmalıyız . Geri dönmeyi düşünmeden sokağa çıkan 15 Temmuz  şehitlerimizi ve vatani uğruna  canlarını feda eden şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize şifa ve huzur temenni ediyoruz . Allah bir daha milletimize destan yazdırma  gereği göstermesin. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatani için canını feda eden tüm şehitlerimizi minnetle anıyor gazilerimize şifalar diliyoruz diyerek konuşmasını bitirdi.