CHP İskenderun ilçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98 yıl dönümü ile alakalı kutlama mesajı yayımladı.

Mansuroğlu mesajında; “Değerli dostlar,                                                                                                                                                Ülkemizi işgal etmek isteyen düşman güçlerine karşı 98 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir, İleri!”emri ile mücadele, başlamış ve 4 gün sürecek olan BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ ile emsali görülmemiş bir savaş ile Yunan işgaline son verilmiştir. Bugün yurdumuzda özgür ve bağımsız yaşamamızı kanları ve canları pahasına bize armağan eden büyük ATATÜRK, İSMET PAŞA silah arkadaşlarına ve binlerce şehidimize sonsuz şükran ve minnetimizi tekrarlıyoruz. Ruhları şad olsun Allah rahmetini esirgemesin ışıklar içinde uyusunlar.

27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa’ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son veren Miralay Reşat (Çiğiltepe)’a;

Özellikle cephenin biraz gerisinde yüksekçe bir yere oturup tabancalarını dizlerine koyarak “Geri çekileni vururum” mesajı vermesi ve birkaç sefer geriye kaçan askerler üzerinde bunu bizzat uygulamasıyla “Deli Halit” lakabını alan Mirliva Halit (Karsıalan)’e;

Üç kızını Mustafa Kemal’e emanet edip Sakarya Cephesine koşan ve yaralanan Ayşe Çavuş’a;

Erkek kılığında savaşan ve sonra kadın olduğu anlaşılan Halime Çavuş’a…..

Soyadını İnönü meydanında çarpışa çarpışa alan Mustafa İsmet’e;

“Geldikleri gibi giderler” deyip, geldiklerinden biraz daha hızlı gitmelerini sağlayan Mustafa Kemal’i…  Saygı ve Sevgilerimle anıyorum ruhları şad olsun.” İfadelerini kullandı.