BAŞKAN GÜVEN, “BUNDAN SONRA HER PROJE ENGELLİLERE GÖRE AYARLANACAK”

Arsuz Belediyesi ve Arsuz Özel İnsanlar Derneği tarafından engelli vatandaşların denize girmesi için yapılan “Deniz Engelli Rampası” açılışı gerçekleşti.

Açılışa, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz Emniyet Müdürü Dinsever Dinçer Kalkan, Arsuz İş İnsanları Derneği Başkanı Adnan Ağır, Arsuz Özel İnsanlar Derneği Başkanı Tuğba Kara, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Engelli vatandaşların önündeki engelleri kaldırmak için herkesin çalışması gerektiğini belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “ Hepimizin görevi mümkün olduğunca engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri yok etmek. Hepsi kardeşlerimizdir. Arsuz turizm şehri olduğu için, herkes denize girerken engelli kardeşlerimiz seyrettiğinde, bizler üzülüyorduk. Ama en azından böyle bir platformu, sivil toplum kuruluşları ile birlikte yaptığımız için mutluyuz. O yüzden belediyenin tüm projelerinde, engelli vatandaşları düşünerek yaptığımız çalışmalar mevcuttur. Bundan sonra her proje engellilere göre ayarlanacak. Belediyemizin işleri buna göre olacak.  Bu projede ARİAD’a, Tuğba Hanım’a ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Engelleri kaldırmak adına,engelli vatandaşlara yönelik tüm projelerde var olacaklarını ifade eden Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, “ Hem engelli derneklerimizle, hem özel eğitim kurumlarımızla birçok projede, özel günlerinde beraber oluyoruz. İmkânlar el verdiği ölçüde destek oluyoruz. Bundan sonrada böyle olacak. Bu güzel projede emeği bulunan, katkısı olan herkese, Arsuz Özel İnsanlar Derneğimize, ARİAD’a, Belediyemize, emeği geçen herkese şahsım ve engelli kardeşlerimiz adına teşekkür ediyorum.  Bundan sonra geliştirilebilir olan bu proje için, serbestçe, gönüllerince denize girebileceklerini gördüğümüz bu proje için, daha ileri safhalarında da yeni açılışlarda beraber olma temennisi ile teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum,” şeklinde konuştu.

Herkesin birer engelli adayı olduğunu belirten Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, “ Ülkemizde özellikle son zamanlarda yaşanan, bu duyarlılık artışını ben memnuniyetle izliyorum. Bu bağlamda bugün de engelli kardeşlerimizin, Arsuz’umuzun güzel denizinden, güneşinden, kumundan istifade etmek için Arsuz Özel İnsanlar Derneği ve Arsuz İş İnsanları Derneğinin öncülüğünde gerçekleştirilen, Kaymakamlığımızın ve Belediyemizin destekleriyle bugün hayata geçirilen bu çalışma için şu sloganı kullanmak istiyorum; Söz konusu engelli kardeşlerimiz ise küçük şey yoktur. Her şey onlar için,” dedi.

Arsuz Özel İnsanlar Derneği Başkanı Tuğba Kara, “Her alanda özgürce yaşama hakkı olan engelli kardeşlerimiz ile ailelerine, turizm ilçesi olan Arsuz’ da, deniz, kum ve güneşin tadını çıkarma imkânı veren ve turizm de engelleri ortadan kaldıran projemiz ile hem hayatı kolaylaştırıyor, hem de mavi bayraklı plaj olma kriterlerinden birini hayata geçirerek turizme destek oluyoruz. Engelli bireylerin sosyal yaşamda yer almasını sağlamaksa ileride kendi kendine yeten bir birey olması için vazgeçilmez koşul olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Mersin ilinden bu yana Akdeniz sahilinde yapılan ilk ve tek engelli plaj projesinin ilçemizde sayısının giderek artması ve engelli bireylerle, yaşlı vatandaşlarımızın bu ayrıcalıktan faydalanmasını temenni ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Arsuz İş İnsanları Derneği Başkanı Adnan Ağır, “ Engeli tamamen ortadan kaldırmak adına bir dirhem bir şey yapalım dedik. Özellikle burada Tuğba Kara Başkanımızı huzurunuzda tebrik ediyorum. Projeyi kendileri bize getirdiler. Bizlerde yönetim kurulundan kararını aldık ve şükürler olsun hayata geçirdik. Belediye Başkanımızın katkıları çok çok iyi oldu. Kaymakamlığımızın da katkıları oldu. Bu konuda hepinizin huzurunda, hepsine teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel projelere imza atmak umuduyla saygı ve sevgilerimi sunuyorum,” dedi.