Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Sportstv’de Ahmet Çakır’ın canlı yayın konuğu oldu.

“HATAYSPOR’A MADDİ VE MANEVİ DESTEK VEREN BİR İNSANIM”

 Başkan Savaş,” Türkiye’de sporla uğraşmak gerçekten zor. Ben görüyorum ki kulüplerimizin birçoğu zor durumda. Tek başına bireylere kulüpler bıraktığınız zaman gelirler kısıtlı giderler de olabildiğince fazla yapıyorsanız o kulübün ayakta durma şansı yok.Biz de Hatayspor’u dört buçuk yıl önce tam 3.Lig’e düşerken son anda parmağından yakaladık. Ben 11 buçuk yıldır belediye başkanı olarak Hatayspor’a maddi ve manevi destek veren bir insanım. Hatayspor’un 17 milyona yakın borcu vardı. Biz hem kulübü son anda ligde tuttuk hem de o borçları yavaş yavaş erittik. Şu anda çok az bir borçla Süper Lig’e başlıyoruz. Kulüplere birçok belediye başkanı kerhen veya toplum baskısı ile bakar. Ama ben doğuştan beri sporun içinde olan bir insanım” dedi.

“HATAYSPOR SÜPER LİG’DE KALICI OLACAK”

Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, ” Hatay güneyin en güneyinde bir şehir.Yıllarca müthiş travma yaşamış ve bağımsızlık mücadelesi vermiş bir şehir. Hatay çok renkli bir coğrafya. Her dinden,mezhepten ve her kökenden insan var ama insanlarımız bir bütün halinde dünyaya örnek olacak bir şehir oluşturmuşlar. Biz de böyle bir şehire katkı sağlamaya çalışan bir belediye başkanıyız. Şehrimiz sporu çok seviyor. Hatayspor’a destek verdik vermeye de devam ediyoruz. Hatayspor Süper Lig’de kalıcı olacak” ifadelerini kullandı.

Hatayspor’a yeni bir tesis kazandıracaklarını belirten Başkan Savaş,” Biz sportif anlamdaki dizaynı da düzgün yapmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda altyapıyı kuruyoruz. Tesisleşme konusunda bayağı adımlar attık. İnşallah Hatayspor’un çok güzel bir tesisi olacak. Süper Lig’de kalıcı olmak ve en azından bu sene orta takım olma seviyesinde olmak için adımlar attık. Teknik ekibi oluşturduk. Şu anda hemen hemen her şey istediğimiz gibi gidiyor. 53 yıllık çınar ilk defa süper Lig’ e çıktı ve kendi ismi ile ön planda olsun istiyoruz” dedi.

“TÜRK FUTBOLUNUN HER YERDE OLDUĞU GİBİ HUZURA İHTİYACI VAR “

Başkan Savaş,” Biz Türkiye’deki ters döngünün düzeltilmesi için çalışacağız. 4 buçuk yıllık süreç içerisinde ne ben ne de arkadaşlarım federasyon ve hakemler ile ilgili hiçbir şey konuşmadık. Bundan sonra da konuşmayacağız. Çünkü Türk futbolunun her yerde olduğu gibi huzura ihtiyacı var. Sevgi ile birbirine sarılmaya ihtiyacı var. Biz Hatay’ın bu havasını Süper Lig’de de bütün takımlara yaymak istiyoruz”dedi.

 BAŞKAN SAVAŞ YENİ STAD HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Yeni stadın son durumu hakkında açıklama yapan Başkan Savaş,” Orası Kasım ayı gibi yetişecek. Süper Lig ile ilgili belirli dizaynların yapılması lazım. Spor Bakanlığı ve yetkili arkadaşlarımız görüştüler. Sayın Valimiz de ilgileniyor. Güzel bir stad oldu. Futbol Federasyonu, Spor Bakanlığımıza ve siyasetteki arkadaşlarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yeni stad yetişmeyince biz maçlarımızın ilk bölümlerini Atatürk Stadı’nda yapacağız. Daha sonra yeni yapılan stadımızda maçlarımızı yapacağız” dedi.

Başkan Savaş,” Biz bu ahengi çok bozmak istemiyoruz. Ama doğruların konuşulması gerektiğini düşünüyorum. 21 takımlı ligin Türk futboluna bir kazancı olduğunu düşünmüyorum. Kazançtan çok kayıp olacağını düşünüyorum. Maçlar çok sıkışacak, çoğu hafta iki maç oynamak zorunda kalacaksınız .Gelir düşecek. Sezon başında belli kurallar çerçevesinde sezonun sonlandırılmasının doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

“HER ALANDA MÜTHİŞ BİR SPOR KENTİ OLDUK”

 

Hatayspor’un Süper Lig’de olması ile alakalı düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Ben siyaset ile uğraşıyorum ama bir bilim adamıyım ve tıp doktoruyum. Biz olaya bütüncül bakıyoruz. Bir şehrin huzurunu, mutluluğunuve onu gülümseten olayları nasıl yaparız diye bütüncül bakıyoruz. Ben Hatay’ın Süper Lig’i yaşaması için uğraşıyorum. 11 buçuk belediye başkanlığım dönemimde altyapı ve üstyapıda çok yatırımlar yaptık. Hatay’ın 7 ilçesi deniz ile bağlantılı. Deniz otobüsü ile ilgili çalışmalarımız var. 2017’den itibaren EXPO’nun içerisindeyiz. Hatay’ı gastronomi şehri yaptık ve yemeklerimizi UNESCO tarafından tescillendirdik.Şuanda kırsal kalkınma projemiz var.Birçok tarihi alanı restore ettik. Asi Nehri’nin kirliliğini ve kuruluğunu bitirdik. Biz birçok alanda Hatay’ı Süper Lig’e taşımakta gayret ediyoruz. Biz her alan da müthiş bir spor kenti olduk. Hatay’daki sosyo kültürel çıtayı yükseltmek için gayret ediyoruz. Yıllardır kimliği olan bir şehrin üstündeki tozu atıyoruz. O kimliği ve güzelliği hem Türkiye hem de dünya ile paylaşmak istiyoruz”dedi.

“SAVAŞIN GÖLGESİNDE HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMAK KOLAY DEĞİL”

Başkan Savaş,” Savaşın gölgesinde huzur içerisinde yaşamak kolay değil. Birçok ekonomik,psikolojik ve sosyolojik sıkıntılarla uğraşıyorsunuz ve ona rağmen ayakta kalıyorsunuz. Bütün dinamiklerle biz bu çıtayı yükselttik. Yükseltmeye de devam edeceğiz. Süper Lig’i sadece futbolda değil hayatımızın bütününde yaşamak istiyoruz”dedi.