Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4 Eylül Cuma günü ulusal basında Hatay gündemini değerlendirdi.

Başkan Savaş, Medyaskop, TV100 ve Habertürk’e konuk olarak Hatay’ın bugününe ve geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş programlarda, 2021 yılında Hatay’da gerçekleştirilecek olan EXPO hazırlıklarına geniş yer verdi.

Hatay’ın sahip olduğu zenginliklerin tüm dünyayla paylaşılması hususunda kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Savaş, EXPO hazırlıklarının hızla sürdürüldüğünü açıkladı.

Antakya ve İskenderun bölgesinde toplam 309 dönüm arazi üzerinde yapılacak olan EXPO 2021 hakkında detaylı bilgiler paylaşan Başkan Savaş, Antakya-Defne bölgesindeki alanın %70, İskenderun bölgesindeki alanın ise %75 oranında tamamlandığını duyurdu.

“23 NİSAN 2021’DEKİ AÇILIŞA HAZIRLANIYORUZ”

Başkan Savaş, EXPO’yu 23 Nisan 2021’de açmayı planladıklarını belirterek,“Medeniyetler Bahçesi temasıyla Hatay’ın birikimlerini dünya ile paylaşmak istiyoruz. Hatay zengin kültür hazinesine sahip bir il. Tarihi değerleri oldukça fazla. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Asya ve Avrupa’da en zengin bitki örtüsüne sahip şehrimizin tıbbi aromatik bitki çeşitliliği tanınmayı hak ediyor. Tarım konusunda müthiş değerlere sahip bir şehiriz.  2015’ten itibaren bu yola girdik. 2017’de Uluslararası Çiçek Üreticileri Birliği yönetimi 2021’de bu organizasyonu Hatay’da gerçekleştirmemize onay verdi. 23 Nisan 2021’deki açılışa hazırlanıyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Hatay’ın da bayramı başlayacak. 6 aylık süre içerisinde Hatay’daki bütün güzelliklerimizi dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirlerimizle paylaşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Hatay’ın ‘en’lerini dünyayla paylaşacağız. Dünyanın her köşesinden gelen misafirlerimiz Hatay’a hem kendi bitkilerini getirecekler hem de kendi bahçelerini oluşturarak kendi yemeklerini sergileyecekler” dedi.

“EXPO HUZURA KATKI SAĞLAYACAK”

Başkan Savaş, EXPO’nun gerçekleştirildiği şehirlere büyük ekonomik katkıları olduğunun altını çizerek, “EXPO esnafımıza da büyük ekonomik katkılar sağlayacak. Esnafımız organizasyon sayesinde hem ürünlerini tanıtabilecek hem de ekonomik gelir elde edebileceği yeni pazarlar bulma şansı yakalayacak. Biz belediye olarak topluma hizmet ediyoruz. Şehrimizin ticaret ve turizm sektörlerinin gelişmesi için büyük çaba harcıyoruz. Vatandaşlarımızın geleceğine katkı sağlıyoruz. EXPO’nun aynı zamanda huzura da katkı sağlayacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“UNESCO TESCİLLİ GASTRONOMİ ŞEHİRLERİ EXPO 2021 HATAY’DA YERİNİ ALACAK”

Lütfü Savaş televizyon programlarında İpek Yolu üzerinde yer alanlar başta olmak üzere UNESCO tescilli gastronomi şehirlerinin EXPO 2021 Hatay’da yerini alacağını açıkladı.

“13 MEDENİYETİ TASVİR EDEN 1650 METREKARELİK MOZAİK YAPIYORUZ”

EXPO alanı hakkında bilgiler veren Başkan Savaş, “Medeniyetler bahçemizin bitki örtüsü ile 13 medeniyeti tasvir eden bir alan oluşturuyoruz hem de 13 medeniyeti tasvir eden 1650 metrekarelik mozaik yapıyoruz. Çalışmalarımızı Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek şeklide gerçekleştiriyoruz. Modelimiz oluştu şimdilerde yapım aşamasına geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HATAY’IN KÜLTÜREL VE TARİHSEL BİRİMKİLERİNİ DÜNYA İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Başkan Savaş, “EXPO alanında hazırladığımız her şey 6 ay sonra da devam edecek. Hatay’ın kültürel ve tarihsel birikimlerini dünya ile paylaşmak istiyoruz. Hatay yüzyıllarca Anadolu ve Orta Doğu’nun ticaret merkezi olmuş. İlk olimpiyatların yapıldığı yer birçok medeniyete ev sahipliği yapan özel bir şehir. Bu kadim şehrin dünya ile paylaşılması lazım. 9 yıla yakındır savaşın gölgesinde dingin bir şekilde durmayı başarabilen ve içinde birçok rengi barındıran şehiriz. Hatay sevgi, saygı, sempati ile birlikte olma kültürünü çok güzel bir şekilde başardı. Ekonomik, sosyolojik ve kültürel anlamda yaşadığı zorlu günlere rağmen bu zamana kadar gelebilen şehrin artık şımartılması ve ödüllendirilmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs salgınının EXPO 2021 Hatay’ın gerçekleşmesini ileri bir tarihe erteletip erteletmeyeceği sorusuna Başkan Savaş şöyle yanıt verdi:

“Koronavirüs salgınının 2021 Nisan ayına kadar %90 oranında kontrol altına alınacağını düşünüyorum. Dubai’deki EXPO ertelendi ama inşallah biz planladığımız tarih olan 23 Nisan 2021’de organizasyonumuzun startını vereceğiz. Herkesi EXPO’ya davet ediyorum.”

BAŞKAN SAVAŞ HADO HAKKINDA BİLGİLER PAYLAŞTI

Hatay’ın dünyaya açılan kapısı olarak nitelendirilen Hatay Deniz Otobüsü(HADO) hakkında da önemli bilgiler aktaran Başkan Savaş, “ Arsuz’dan Kıbrıs, Beyrut ve Hayfa limanına deniz otobüsleri kaldıracağız. Şu anda HADO’nun gümrük binasını yapıyoruz. Orayı spor merkezi yapacağız ve yat limanları olacak. Biz Hatay’ın ticaretini, turizmini ve dışa dönük yüzünü geliştirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.