BAŞKAN SAVAŞ TÜRKÎ CUMHURİYETLER VE HATAY ARASINDAKİ EKONOMİK BAĞLARIN GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bereketli topraklara ve ayrıcalıklı bir coğrafi konuma sahip olan Hatay’ın tarih,kültür, tarım zenginliklerini uluslararası düzeyde tanıtmak için önemli adımlar atıyor. Başkan Savaş Hatay’ın UNESCO tescilli bir gastronomi şehri olması hususundaki başarılı hamlesi ve dünya çapında bir organizasyon olan Expo 2021’in Hatay’da gerçekleştirilmesi yolundaki çabalarına her gün bir yenisini daha ekliyor.

Başkan Savaş Hatay’a ziyaret gerçekleştiren, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kasseinov, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Shukhratjon M. Yıgıtalıev, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Aybek Akaev ve Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Ceyhun Halilov ile Hatay’ın önde gelen isimlerini bir araya getirerek Hatay ile Türki cumhuriyetler arasındaki bağın güçlenmesine vesile oldu.

Başkan Savaş, Hatay’a konuk olan ekibi, 13 Ağustos Perşembe günü HBB Meclis Salonu’nda Hatay’ın milletvekilleri, belediye başkanları, iş insanları ve STK temsilcileri ile buluşturdu. Karşılıklı yatırımların, ithalat ve ihracat faaliyetlerinin artması amacıyla gerçekleştirilen buluşmaya CHP Hatay milletvekilleri Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir ve Serkan Topal’ın yanı sıra belediye başkanları, iş insanları, belediye meclis üyeleri, STK başkanları ve temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantıda ilk olarak Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Aybek Akaev, katılımcılara Kırgızistan tanıtım filmini izletti. Akaev tanıtım filminin ardından Kırgızistan ekonomisi, ticari hacmi, yeraltı zenginliklikleri, yatırım alanları hakkında sunum gerçekleştirerek ülkenin enerji üretimi olanakları, düşük vergi oranları, serbest bölge olanakları ve altın rezervleri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kasseinov, Türk dünyasının zenginliklerinden söz ederek bu zenginliklerin kurulacak iş birlikleri ile geleceğe taşınmasını diledi.

BAŞKAN SAVAŞ TÜRK DÜNYASININ BİRBİRİYLE DAYANIŞMASINI ÖNEMSİYOR

Başkan Savaş Hataylı yatırımcıları Türki cumhuriyetlere yatırım yapmaya ve Türk dünyasının dayanışmasına katkı sunmak için iş birliği yapmaya davet etti.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Shukhratjon M. Yıgıtalıev, Başkan Savaş’ın Hatay’ın kalkınması ve zenginliklerinin en doğru şekilde tanıtılması yolunda büyük çaba harcadığını belirterek bu yönüyle Başkan Savaş’ın hassasiyetlerinin takdirde şayan olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Ceyhun Halilov, Türkiye ve Azerbaycan devletleri arasında ticaret hacminin arttırılması içim önemli bir hedef belirlendiğini ifade ederek, geçmişte olduğu gibi gelecekte de iki ülke arasında sosyal, kültürel ve ekonomik bağların güçlü olacağına inandığını vurguladı.

Buluşmaya katılım gösteren milletvekilleri de söz alarak bu anlamlı buluşmaya vesile olan ve Hatay’ın gönül bağı olan Türki cumhuriyetlerle karşılıklı yatırımların yapılmasına aracılık üstlenen Başkan Savaş’a teşekkür etti.

Toplantı, düzenlenen kokteyl ve çekilen anı fotoğrafının ardından sona erdi.