Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4 Ekim 2020 tarihinde İskenderun Limanına yanaşacak Angus gemisinin İskenderun’da yarattığı infiale yönelik gazetemiz sahibi Tamer Oğuz’a düşüncelerini paylaştı.

Savaş, Canlı hayvan ithalatın yerine Tüm Türkiye’de Canlı hayvan üreticiliğini cazip hale getirecek çalışmalar yapılmasının gerekliliğine dikkat çekerken, Söz konusu Angus ithalatının devam edecek ise bunların insandan uzak limanlar yoluyla yapılmasının tercih edilmesi gerektiğini söyledi. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4 Ekim 2020 tarihinde İskenderun Limak Limanına yanaşacak Angus gemisi ile ilgili düşünceleri paylaştı.

HBB Olarak ilk günden buyana Söz konusu canlı hayvan gemilerinin İskenderun’dan naklinin yapılmaması konusunda Tarım Bakanlığı başta olmak üzere ilgili birimlere dilek ve temennilerimizi arz ediyoruz. Bu konuda elimizden de maalesef bundan başka bir şey gelmemesi bizi üzüyor.

İnsanlarla iç içe olan İskenderun Limanından bu tip sevkiyatların bitmesi için asıl olan görev Tarım Bakanlığına düşerken, İktidar milletvekillerimiz başta olmak üzere Hatay’ın tüm vekillerinin de bu konuda Bakanlığa ses duyuracak ve halkın şikâyetlerini dile getirecek çalışma yapması gerekiyor.

Tabi bütün bunların yanından Bakanlığımızın Canlı Hayvan ithalatı yapmak yerine, kırsal kalkınma programı çerçevesi içinde Tüm Türkiye’de Hayvan yetiştiriciliği programını geliştirecek yeni projeleri hayata geçirmesinin lazım geldiğine inanıyorum.

Biz HBB Olarak Hatay’da kırsal kalkınma projesi konusunda yaptığımız çalışmaların içine Hayvan yetiştiriciliğinde Hatay’da gelişmesi için planlı projeleri hayata geçirmek için mücadelemizi sürdürüyoruz.” Dedi ve İskenderun Halkının çektiği eziyetin son verilmesi adına sorumluluğu olanların acilen konuya bir çözüm getirmesi gerektiğinin altını çizdi.