Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ’ 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

“Engelli insanlara acımak yerine onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

Engellilik insanların ortak sorunu olup, doğuştan veya daha sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetkilerini çeşitli derecelerde kayıp etmiş,normal yaşamın gereklerine uymama olup, her insanın başına gelebilecek  ve gerçekleşen engelli olma hali, insanın her an karşılaşabileceği durumlardan biridir.

Engelli vatandaşlarımızın sadece bir gün veya bir hafta hatırlanması anlamına asla gelmemelidir.

Hayatın bir gerçeği olarak insanlarda doğuştan, bir hastalık nedeni ile veya bir kaza sonucu bedensel veya ruhsal bozukluklar olabilmektedir. Hiç kimse yarın engelli duruma düşmeyeceğinin garantisini veremez. Her insanın başına gelecek bu durum karşısında, bireysel ve toplumsal olarak duyarlı olmalı, engellilere karşı her zaman saygılı davranıp, onlara yaşama sevinci vermelidir.

Son yıllarda engellilere yönelik çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilçemizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir.

Bu kapsamda ilçemiz genelinde bulunan engellilerimize yönelik Kırıkhan Belediyesi tarafından evde temizlik ve bakım hizmetleri verilmektedir. Birçok engellimize de Umut Evleri’nde bakımları sağlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik hükümetimizin çalışmaları da her geçen gün artarak devam etmektedir. Unutmayalım ki engeller sevgiyle, destekle ortadan kalkar.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm insanlığa engelsiz, sağlıklı günler ve mutlu yarınlar diliyorum. Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.” Dedi.