Türkiye’nin en büyük mülteci barındıran ülkesi konumuna geldiğini ifade eden İnce, Bu bereketli toprakların yoksul çocukları olmayı hak etmiyoruz diye konuştu.

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olan ve kısa bir süre önce yeni kurduğu Memleket Hareketi adı ile Türkiye’yi dolaşan Muharrem İnce dün Hatay’ın Antakya İlçesine gelerek vatandaşlarla bir araya geldi.

Memleket Hareketi adı ile siyasi çalışmalarını sürdüren Muharrem İnce dün Hatay’a çat kapı gelerek vatandaşlarla bir araya geldi. Seçim otobüsü ile geldiği Antakya’da vatandaşları ve esnafları selamlayan Memleket Hareketi Lideri Muharrem İnce, pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle esnafın ekonomik olarak artık iş yapamaz hale geldiğini söyledi.

Antakya’da Kemalpaşa Caddesi’nde bulunan esnafları tek tek gezerek ziyaret eden Memleket Hareketi Lideri Muharrem İnce, daha sonra Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii’ni ziyaret etti. Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle Habib-i Neccar Camii önünde basın mensupları ile bir basın açıklaması yapan İnce, kısa bir süre önce okulların açılması, esnafın durumu, mülteci sorunu ve ekonomik sorunlar hakkında bilgiler verdi.

12 Ekim itibariyle okullar açılacak. Okullar açılacaksa eğer salgının bitmiş olması lazım. Eğer okullar açılıyor ise hastalık bitmiş demektir. Peki hastalık bitti mi? Tam tersine hastalık arttı. Peki okulları neden açıyorlar? Çünkü dijital altyapısı çöktü. Çünkü işi yürütemiyorlar, uzaktan eğitimi veremiyorlar. İnternet Avrupa’nın en yavaşı, en pahalısı. Pek çok evde internet olmadığı gibi, televizyon yok bazı evlerde. Uzaktan eğitimi yürütemedikleri için mecburen okulları açıyorlar.

Yüzyıllar boyu kardeşliği içerisinde barındıran bir kent. Türkiye, Hatay gibi olursa hepimiz mutlu oluruz. Burada kardeşlik içerisinde insanlar yüzyıllar boyu yaşadılar. Fakat son 18 yılda uygulanan dış politika, ne yazık ki geleneksel dış politikamızı çökerttiler. Yaklaşık 8 milyon mülteci sayısı ile Dünya’nın en büyük mülteci ülkesi oldu Türkiye. Her 10 kişiye 1 mülteci düşüyor. Bir an önce bu sorunu çözüp bu insanların güle oynaya evlerine gitmeleri lazım. Bu bereketli toprakların yoksul çocukları olmayı hak etmiyoruz biz. Bu sorunu çözebilmek için Türkiye’nin yorgun bir yönetime değil, yeni bir yönetime ihtiyacı vardır.

 

Bu ovada ne ekerseniz büyür. Bereket fışkırır bu topraklarda. Ama ne yazık ki biz 1 buçuk 2 milyar dolarlık pamuk alıyoruz Yunanistan’dan. Türkiye’de bütün bunlara rağmen vatandaşlarımızın umutsuz olmamalarını diliyorum. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin topraklarında bereket fışkırtmak için, bu ülkenin fabrikalarının dumanlarını tüttürmek için sloganımız belli, ‘Memleket Hareketi, Türkiye’nin Bereketi’ diyoruz.