BAKANLIK GEREKLİ ÖNLEMLERİ ACİLEN ALMALIDIR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, grip aşısının bulunamamasının sadece Covid-19 sonrası artan taleple ilgili olmadığını, bakanlığın zamanında önlem almaması ve aşı sayısının yetersiz olmasından kaynaklandığını belirterek, “Yaşanan kaos ortadan kaldırılmalıdır” çağrısı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, Covid-19 nedeniyle bu yıl grip aşısına talebin arttığına dikkat çekti. Aynı zamanda bir hekim olan Başkan Parlar, grip aşısının yüksek risk grubundaki hastalar için gerekli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Yüksek risk grubunda bulunan ve grip aşısı olacak kişilerin E-Nabız üzerinden sorgulama yapmaları gerekiyor. E-Nabız sistemi üzerinde grip aşısı yaptırmaya uygun olanlar, eczanelerden temin edebilecekmiş.
80 yaşın üzerinde kronik hastalıkları olan kişiler bile aşı alamamaktadır.
Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği yeni kriterlere göre yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi grip aşısı olabilecek, geri kalan ‘risk gurubu’ içindeki kişiler aşı olamayacaktır. Puanlama sisteminden dolayı 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan kişiler ve gebeler aşıya erişemeyecektir. Grip aşısının bulunamaması sadece Covid-19 sonrası artan taleple ilgili değildir. Bunun nedeni bakanlığın zamanında yeterli miktarda aşı talep etmemesidir. Yaşanan kaos ortadan kaldırılmalıdır. Sağlık Bakanlığı acilen gerekli önlemleri almalı, halk sağlığı açısından hayati önem arz eden bu sorunu çözmelidir.