Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bir tırın freninin boşalması üzerine İskenderun´da 1. Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde nisan ayı başlarında yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazasını meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Şahin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu´na “Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölmek vatandaşlarımızın kaderi olmaya devam edecek midir?” sorusunu yöneltti.

2 Nisan 2020 tarihinde kentte yaşanan ve 5 (sonradan 6 oldu) vatandaşın yaşamını kaybettiği ve 15 vatandaşın yaralandığı ve 12 aracın hasar gördüğü zincirleme kaza sonrası, Deniz Alayı mevkiinde gerçekleşen trafik kazalarını TBMM gündemine taşıyarak bölgeye kaçış rampası yapılmasını istedi.

 

Şahin: Hataylı, Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bölgede ölüme terk edilmekte

Milletvekili Şahin, TBMM Başkanlığına sunduğu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu´nun cevaplaması istediği önergesinde, “İskenderun´da yer alan E-91 karayolu üzerindeki Deniz Alayı mevkiinde gerçekleşen trafik kazalarında son 15 yılda 45 ölüm ve 24 yaralanma vuku bulmuştur. 2016 yılında alınan UKOME kararına göre bu bölgeye ağır vasıta araç girişi yasaklanmıştır. Ancak gelinen süreçte en son 02.04.2020 tarihinde treni patlayan bir kamyonun sebep olduğu zincirleme kaza sonrası 12 araç birbirine girmiş, 5 hemşehrimiz hayatını kaybederken 15 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yapılan tüm çağrılara ve Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin bakanlığa ‘siz projelendirin, gerekirse masrafları biz karşılayıp bir kaçış rampası yapalım´ talebine olumlu cevap verilmemiştir. AKP hükümeti her konuda olduğu gibi bu konuda da Hatay´a üvey evlat muamelesi yapmakta, UKOME kararına rağmen Sarımazı otoban kavşağın bir polis kontrol noktası koymayarak kamyon ve tırların bu yola girerek kazaya sebebiyet vermesine göz yummaktadır. Bakanlık yıllardır tüm çağrılarımıza rağmen Hataylıyı Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölüme terketmektedir” ifadesine yer verdi.

 

Bakan´a 6 soru

Milletvekili Şahin, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığına 8 Nisan´da sunduğu ancak hala cevaplanmadığını belirttiği önergesinde şu sorulara yer verdiğini anımsattı: “2016 yılında alınan UKOME kararına rağmen neden ağır vasıta araçların bu yola girişine izin verilmektedir? Sarımazı otoban kavşağında polis kontrol noktası neden kurulmamakta ve ağır vasıta araçları otobana yönlendirilmemektedir? Hatay Büyükşehir Belediyesi, bakanlığınıza ´Buraya bir rampa yapalım. Siz projelendirin, biz masraflarını karşılayarak inşa delim´ talebinde bulunmuş mudur? Bulunmuş ise Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne cevabının ve gerekçesi ne olmuştur? Kazaları önlemek amacıyla bahsi geçen bölgeye bir kaçış rampası veya rampa yapılması düşünülmekte midir? Yakıt tasarrufu yapmak için bu yola kaçak olarak giriş yapan ağır vasıta araçlarına UKOME kararına rağmen izin verilmeye devam edilecek midir? Aynı ihmalden dolayı 45 ölüm ve 24 yaralanmanın yaşandığı Deniz Alayı ile Doğan Petrol arasındaki bu bölgede ölmek vatandaşlarımızın kaderi olmaya devam edecek midir? Bu konuda bakanlığınızın bir tasarrufu olacak mıdır? Olacak ise nedir ve takvimi ne olacaktır? Olmayacaksa gerekçeleri nedir?”