CHP  ne zaman Hatay’da güçlü bir siyasi parti pozisyonuna yükselmeye başlasa, birileri çıkıyor CHP’nin bu yükselişini al aşağıya çekmek adına proje üretiyor. Maalesef dün de böyleydi bugün de böyle. Yani roller aynı isimler farklı sadece!

Hatırlayın bir zamanlar CHP’nin  kalesi olan  Hatay’ı  roller aynı değilse bile CHP üzerinde hakimiyet kormak isteyenlerin çizdiği strateji benzer nitelikte.

Oysa CHP’nin Hatay’da önemli bir seçmen kitlesi var. Hatırlayın 1999 genel seçimlerini CHP Türkiye’de baraj altında kalmasına rağmen, Hatay’lı her 5 seçmenden 1’i CHP’ye oyunu vermişti.

Peki 3 kasım 2002 genel seçimleri öncesi  ne olmuştu, CHP’nin Hatay’da güçlü ismi olarak bilinen Nihat Matkap sırf kişisel kaprisleri uğruna CHP’den SHP’ye geçmiş, SHP’nin kurucular kurulu’nda yer almış, yanında da o dönemin Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk’ü de yanında götürmüştü. Tabi CHP’li belde belediye başkanlarını da alarak!

Bu parçalanma her ne kadar 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde CHP’ye Hatay’da 5 Milletvekili  çıkarmasına engel olamamışsada CHP’nin  kalesi olarak bilinen Hatay,  artık o günden bu güne kadar geçen sürede bu özelliğini kaybetmiş duruma gelmişti.

CHP’de dünden dersini almayanların bugün  CHP’nin Hatay’daki yükselişinden belli ki rahatsız olmuş durumdalar.  Yada bu yükselişte kendilerinin payının oldukça önemli olduğunu sanıyorlar. Tıpkı CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal gibi…

Oysa CHP’nin bugün Hatay’da  tekrardan geniş kitlelerle buluşmasını sağlayan etkenler belli.

Nedir Bu etkenler;

  • Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hatay seçmenini iyi süzmesi ve ona göre yaptığı seçimler.
  • CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu seçimler ışığında HBB Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen ve izlediği farklı politikalar neticesinde Hatay halkının gönlünde farklı bir yer tutan HBB Belediye başkanı sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş.
  • HBB Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yerel politikalarını destek veren ve onun yanında duran önemli ölçüdeki CHP seçmeni.

 

Bugün bu realiteyi bir türlü benimsemediği ve içine sindiremedikleri  belli olan  Milletin Vekili sıfatını kazanmış Serkan Topal’ın ve arkadaşlarının yapmadık istedikleri şey, tıpkı yıllar önce CHP’nin Hatay’daki çoğulcu projesini sekte vurmak. CHP’yi belli bir seçmen kitlesi etrafında sınırlandırmak ve CHP’nin Hatay’da eski günlerine kavuşmasının önüne geçmek.

Benim dışarıdan gördüğüm bu.

Kimse bana bunun aksini tabullendiremez. Çünkü Hiç bir parti’de teşkilat yöneticisi sıfatındaki seçilmişler, Kendi  partisinin rozetini taşıyan Büyükşehir belediye başkanına sekte vurmak, kendi Milletvekillerini bölgesinde yaptığı çalışmayı engellemek adına sürekli yeni bir strateji peşinde koşmazlar ve bunun dışında Hatay’ın dokusuna uymayan tehlikeli sularda yüzmeye çalışmazlar…