Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci:

“İZOLE ÜRETİM ÜSSÜNE EN GÜZEL ÖRNEK İSDEMİR MODELİDİR”

Yılbaşından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de etkisini gösteren Covid-19 salgının birçok sektörde üretimi sekteye uğratması, yeni üretim modellerini gündeme getirdi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “Bu salgın bizlere göstermiştir ki izole bir üretim üssü milletimizin ve ülkemizin geleceği açısından hayati bir önem taşımaktadır. Ülkemizde izole üretim üssüne en güzel örnek ise Özçelik-İş Sendikası olarak örgütlü olduğumuz İskenderun’da kurulu olan İSDEMİR Demir ve Çelik fabrikasıdır” açıklamasında bulundu.

Genel Başkan Değirmenci yaptığı yazılı açıklamada “Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş olan ve sosyal yaşamımızdan çalışma hayatımıza kadar birçok konuda insanlığı olumsuz etkileyen salgının en çok çalışan kesimi ve üretimi etkilediği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmıştır. Beklentimiz odur ki ne ülkemiz ne de dünya böyle bir salgınla bir daha karşı karşıya kalmasın. Fakat böylesi bir salgın durumunda izole bir üretim üssünün varlığının önemi ortaya çıkmıştır. Hem çalışanların sağlığının korunması hem de üretimin aksamaması için sözünü ettiğimiz izole üretim üslerinin kurulumunda rehberlik edebilecek en iyi örnek İSDEMİR’dir” şeklinde açıklama yaptı.

İSDEMİR’de salgın sürecinde çalışanların sağlığı ve üretimin devamı noktasında işveren tarafıyla işçi temsilcileri olarak olağanüstü işbirliği yapıldığına dikkat çeken Değirmenci, “Doğru öngörüler ve beraberinde altyapı avantajları salgının herhangi bir hasara neden olmadan üstelik de üretimi aksatmadan geçilmesini sağlamıştır. Bu mücadelede İSDEMİR’in sahip olduğu “üretim kampüsü” sınırların belirlenmesinde ve hızlı iletişimde ciddi fark ortaya koymuştur. Yaklaşık 14 bin kişinin konakladığı, her türlü alt ve üst yapısı olan İSDEMİR lojmanları üretim sahasına bitişik konumda ve istendiği anda dış dünya ile tamamen izole olabilen ve her türlü ihtiyacını karşılayabilen küçük bir şehir sitesi özelliğini taşımaktadır. Site içerisinde lojmanlara ilaveten okullar, cami, sinema, kütüphane, spor alanları, kafeler, otel ve plaj dahil her türlü imkan bulunmaktadır. Bu nedenle bir site yapılanmasının gelecekte kurulacak izole üretim üslerine örnek alınması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSDEMİR ÖRNEĞİ YAKINDAN İNCELENMELİDİR”
“Sendikamızın temsilciliği de aynı site içerisinde yer alıyor ve  hem üyelerimizle hem de ihtiyaç halinde aileleri ile iletişim kurabilmekte ve muhtemel iyileştirme konularını hızla işverene aktarabilmekteyiz” diyen Değirmenci, “Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 7 yıl önce ‘Orta Ölçekli Sanayi Bölgeleri’ olarak başladığı projeyi “İzole Üretim Üsleri”ne çevirdiğini gördük. Üretim üssünün, kapılarını kapattığında salgından ve yaşanabilecek diğer olumsuzluklardan tamamen izole olabilmesi tasarlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın da yakından takip ettiğini bildiğimiz bu projenin hedefine ulaşması en büyük temennimizdir. Bu nedenle sadece ülkemize değil dünyaya örnek olacak kalite ve tecrübede bir yapılanma olan İSDEMİR’in yakından incelenmesinde büyük fayda görüyoruz” diye konuştu.