“Azim ve Gayret Çalışmaya Engel Değil”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Engelsiz Dünya Federasyonu  tarafından düzenlenen İstihdam ve Çalışma Hayatında Engelli Kadınlar Çalıştayında sorunlar görüşüldü.

Düzenlenen Çalıştaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi İskenderun İlçe Müdürü Yılmaz Balaman, Hatay’da bulunan tüm engelli STK’ların temsilcileri katıldı.

Çalıştayın  açılış konuşmasını  yapan Engelsiz Dünya Federasyonu Başkanı Serhat Gökpınar,“Engelli kadınlarımızın istihdam alanında sahip oldukları ulusal ve uluslararası kanun ve sözleşmelerin, haklarının neler olduğunun ortaya koyulması, uygulamada bu kanun ve sözleşmelerin istatistiklere nasıl yansıdığının belirlenmesi önem arz etmektedir. Günümüzde var olan politikaların geliştirilmesi, yeni politikaların oluşturulabilmesine yönelik düzenlediğimiz bu toplantının verimli geçmesini temenni ediyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştayda.Uzman  Eğitmen,Sinan Okur, Ülkemizde Engelli Kadınların İstihdamında yaşanılan sorunlara dikkat çekti.

Dünyada ve ülkemizde engelli çalışan kadına devlet ve toplumun yaklaşımını Coşkun Gök, Engelli annelerinin İstihdamında yaşanılan sorunlar ve çalışma hayatında ki haklarını Şenay Keçeci sundu. Öğleden sonra ki oturumda ise çalışma hayatında ve istihdam sürecinde Engelli Kadınların ve engelli annelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Çalıştay, karşılıklı soru cevap şeklinde son buldu.

İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası olarak tesciline öncülük ettiğimiz ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 25.09.2021 tarihinden itibaren korunmak üzere 23.03.2022 tarihinde “Hatay Kaytaz Böreği” mahreç işareti koruması ile ülkemizde tescil edilmiştir.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı YILMAZ;

“Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”nadahil edilen Hatay İli yöresel lezzetleri ile dünya mutfağına dahil olmuş ve bu bağlamda birbirinden farklı yemekleri ve mezeleri ile adından söz ettirerek ülkemizde gastronomi turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Dolayısıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Hatay İlimizin değerleri korumak bölgemizde ki tüm kurumların olduğu gibi bizlerinde görevidir.

Netice itibariyle mutfak kültürümüzün bir parçası olarak ehemmiyet arz eden “Hatay Kaytaz Böreği” ile coğrafi bölge arasındaki bağ, ürünün ünü, ürünün yapım şekli ve üretim becerisi kuşaklar boyunca aktarılmış ve usta-çırak ilişkisi ile yeni nesillere aktarılmıştır. 20 nci yüzyılın üçüncü çeyreğinde günümüze kadar bölgede üretilen ve “Hatay Kaytaz Böreği” olarak tarihsel çalışmalarda kayıt altına alınmış olan bu kıymetli ürünümüzün ülkemizde tescil ile korunması sağlanan “Hatay Kaytaz Böreği’ coğrafi işaretli ürünümüzün Avrupa Birliği Komisyonunda da korunmasının sağlanması için titizlik ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda 28 Ocak 2023 tarihinde başvurumuz AB Komisyonuna gerçekleşmiş olup ön incelemesi olumlu bir şekilde tamamlanarak 30 Ocak 2023 tarihinde de başvurumuzun kabul edilerek PGI-TR-02900 başvuru numarası ile kayıtlarda yerini aldığına dair Komisyondan yazı coğrafi işaret danışmanız Huriye ÖZENER’e ulaşmıştır. Burada şunu belirtmek isterim ki gıda güvencesi ve güvenilir gıdaya ulaşmanın yolu tarımdan, kırsal kalkınmadan ve de özellikle coğrafi işaretlerden geçmektedir. Bu nedenledir ki coğrafi işaretli ürünlerimize daha çok sahip çıkmalıyız. İskenderun TSO olarak, ülkemizde başvurusunu yapacağımız coğrafi işaretli ürünlerimiz için saha çalışmalarımızı tamamlamış olup yeni başvurularımızda da olacaktır. “Hatay Kaytaz Böreği” nin gerek ülkemizdeki korunmasının sağlanmasında gerekse Avrupa Birliği Komisyonuna başvuru sürecinde ve yeni başvurusunu gerçekleştireceğimiz coğrafi işaretli ürünlerimizin saha çalışmalarında bizlere destekçi olan başta üreticilerimiz ve ekibimiz olmak üzere Coğrafi İşaret Danışmanımız Huriye ÖZENER’e teşekkür ediyoruz. “ dedi.

 

“Toplumsal ve Sosyal Sorumluluk Bilinci ile Hareket Ediyoruz”

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr.Nevide Kimyon ve yönetimi İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile yılın ilk  ziyaret ve toplantısını gerçekleştirdi.

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr.Nevide, Kimyon Genel Sekreter  Mehmet Bozkurt,Yürütme Kurulu Üyeleri Bülent Seküçoğlu,Yavuz Kaan Ateş,Erdal Uğurlu,ÜmitSeyfettinoğlu,Kadın Meclisi Üyeleri ve Gençlik Meclisi Üyeleri ziyarette yer aldılar.

2023 yılının ilk toplantısını İTSO’da gerçekleştirdiklerini belirten Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr.Nevide Kimyon; Toplumsal ve sosyal sorumluluk Bilinci ile Hareket Ettiklerini, Hatay Kent Konseyinin çalışmalarının yanı sıra tiyatroya hiç gitmemiş çocukları sanatla buluşturmak ve aile içi doğru iletişim kurmak için velilerle yapılacak çalışmalar konusunda hayata geçirmek istedikleri  projeler hakkında bilgiler verdi.

Hatay Kent konseyinin, toplumsal ve sosyal projeleri hayata geçirmelerinden dolayı, konsey üyelerini tebrik eden İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,  Hatay Kent konseyinin, projelerinde her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

İTSO Ekonomide Yaşanan Gelişmelerin Yansıra  Sosyal Projelere de Önem veriyor

“K Yetki BelgesiİTSO’dan Alınabilecek”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında Ocak ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Zeki Altun Başkanlığında gerçekleştirildi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, bölge ekonomisinin gelişmesinin yanı sıra, sosyal projelere de önem veriyor.

İTSO Ocak ayı meclis toplantısı öncesi, Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri kan bağışında bulundular.

İTSO Ocak ayı Meclis toplantısında, Kızılay yetkilileri sunum yaparak,  Kızılay’ın faaliyetleri ve kan bağışında bulunmanın ne kadar hayati bir görev olduğuna dikkat çektiler.

“TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’na Üyelerin Sorunları İletildi”

İTSO Ocak ayı meclis toplantısında söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Başkan Yılmaz konuşmasında; geçtiğimiz günlerde yeni yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızı ziyaret ettik. Mayıs ayında yapılacak seçimlerde kendisine desteğimizi belirttik. Bu ziyaret esnasında üyelerimizden ve meslek komitelerimizden bizlere ulaşan talep, sorun ve çözüm önerileri raporumuzu da kendilerine sunduk. Sayın Başkanımız kendilerine aktardığımız sorunlarla yakından ilgilendi. Özellikle K Yetki Belgesinin odamızdan verilmesi konusunda söz aldık”

“K Yetki Belgesi İTSO’dan Alınabilecek”

İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, meclis üyelerine müjdeli haberi vererek, Özellikle ‘K Yetki Belgesinin’ odamızdan verilmesi konusunda TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’ndan söz aldık.Yasal prosedür gereği Ticaret Bakanlığı’na müracaatlarımızı gerçekleştirdik. Bakanlığın onay vermesinin ardından, K Yetki Belgesi odamız tarafından verilmeye başlanacaktır. Bu önemli gelişmeyi de, sizlerle paylaşmak istedim. Bugün odamızda sosyal sorumluluk kapsamında bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Türk Kızılay Arsuz Şubesi ve odamız işbirliğiyle kan bağışı kampanyası düzenledik. Odamızın fuaye alanında gerçekleştirilen bu kampanyada emeği geçen Türk Kızılay Arsuz Şubesi yetkililerini tebrik ediyor, kan bağışında bulunma duyarlılığı gösteren her vatandaşımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

İTSO Meclisinde Sigorta Sektöründe Yaşanan Sorunlar Görüşüldü

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında, 18.Grup Meslek Komite üyesi Emir Horoz, sigorta sektöründe yaşanan sorunlar,  başta trafik sigortası olmak üzere, Kasko, ve diğer sigortalar ile ilgili müşterilerle yaşanan sorunlar, fiyat artışlarının sektöre ve müşterilere yansımaları konularına dikkat çekti.

İTSO Ocak Ayı Meclis toplantısında, Hesapları İnceleme Komisyon Başkanı Yüksel Cirdi, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO  Meclisinde,Ocak ayı Eğitim ve Kalkınma Vakfı Kurucular kurulu toplantısı da yapıldı.

Toplantıda, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Türk Kızılay’ı Arsuz Şubesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde ‘Kan Bağış Kampanyası’ düzenlendi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası 3. Kat fuaye salonunda gerçekleştirilen kan bağış kampanyasına, İTSO Yönetimi ve meclis üyeleri katılarak  kan bağışında bulundular.

Türk Kızılay Hatay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Cesur İnan, İş İnsanı ve Yazar Seval KirmitYazar ,Yarikkaya.com İmtiyaz sahibi Gazeteci Hasan Büyük ,Türk Kızılay Hatay Kan Bağış Merkezi Kan Bağışı Kazanım Uzmanı İsmail Sade ,Türk Kızılay Hatay Kan Bağış Merkezi Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Esra Memili ,Türk Kızılay Arsuz Koordinatörü Muharrem Özbakış ,Arsuz Kızılay Derneği Başakanı Vedat Tosun da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen  kan bağış kampanyası etkinliğine katıldılar.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz  kan bağış kampanyası ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Türk KızılayıArsuz Şubesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odamız iş birliğinde düzenlediğimiz kan bağış kampanyasına bu gün yönetim kurulu üyelerimiz ve meclis üyelerimiz katılarak kan bağışında bulundular. Kan bağış kampanyasının genişletilmesi ve üyelerimizin de katılmalarını arzu ediyoruz. Bu kapsamda, bölgemizdeki fabrikalarda da Kan Bağış Kampanyaları düzenlenmesi için görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda, kan bağış kampanyasının startı verildi. İnsanlık adına hayırlı olmasını diliyorum. Vereceğimiz bir damla kan belki de insanlarımızın hayatını kurtaracak” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde,  Barsan Global Lojistik A.Ş. tarafından sektörde faaliyet gösteren çalışanlara yönelik hafta sonu 2 gün süre ile  eğitim düzenlendi.

Barsan Global Lojistik A.Ş İskenderun Bölgesi Genel Müdürü Ahmet Davut Akın’ın yanı sıra Özler Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Bilal Öz,  Barsan Global A.Ş. personelleri ve Lojistik sektöründe faaliyet gösteren çalışanlar eğitime katıldılar.

Lojistik sektörü ile ilgili faaliyetlerin anlatıldığı eğitimlerde, Eğitmen Ahmet Aytoğan tarafından Denizyolu taşımacılığı, konteyner taşımacılığı ve Lojistik konuları ele alındı.

Eğitim Seminerinde konuşan İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz  ise;  “İskenderun Körfezi Lojistik taşımacılığında son derece önemlipotansiyele sahip sektörlerimiz arasında yer almaktadır.  Bölgemizde başta İskenderun Limanı olmak üzere bir çok liman ve iskelenin yer alması, Lojistik taşımacılığının da önemini ortaya koymaktadır. Bölgemizin lokomotif sektörleri arasına yer alan Lojistik sektörü firmalarımızın her zaman yanında olduk.   İTSO olarak Lojistik firmalarımızın her zaman sorunlarını dinliyor, çözüm yolları arıyoruz, Bu gün de eğitimlerde bir aradayız. Lojistik ve sektör ile ilgili düzenlenen böylesi önemli bir eğitimin çalışanlara faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Eğitim semineri sonunda, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Barsan Global Lojistik A.Ş İskenderun Bölgesi Genel Müdürü Ahmet Davut Akın’a, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Uysal’da  Eğitmen Ahmet Aytoğan’na günün anısına  plaket takdim ettiler.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis Başkanı Zeki Altun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.TolgaDepci’yi  makamında ziyaret etti.

İskenderun Teknik Üniversitenin kurulmasından bu yana her daim destek olan  ve bir çok fakültenin gelmesine öncülük eden İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.TolgaDepci’yi ziyaret ettiler.

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.TolgaDepci, Doç.Dr.Ersin Bahçeci, İSTE Mimarlık Fakültesi ÖğretimGörevlisi aynı zamanda İTSO Disiplin Kurulu Üyesi Müfit Tennioğlu ile birlikte gerçekleşen ziyarette,  İskenderun Teknik Üniversitesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının birlikte gerçekleştirdikleri projeler hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

Ziyarette, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan  Yardımcısı Mahir Taner, Meclis Başkanı Zeki Altun, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sedat Uysal, Levent Çam, Nedim Şaban, Yılmaz Çağan,  İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez  yer aldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi  ileTeknopark’ın ortakları arasında yer alan İTSO’da değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

2022 yılı içerisinde İSTE Rektörlüğünde Rektör Prof.Dr. Tolga Depci başkanlığında gerçekleştirilen ilk toplantıda, Teknopark’ın bölgemizde etkin ve donanımlı olarak hizmet verebilmesi sürecine ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve Y. Mimar Müfit Tennioğlu tarafından, daha önce hazırlanarak,  İSTE Rektörlüğü’nce de  onaylanmış olan Teknopark Avam projesinin  detaylarının hazırlanmasına yönelik bir çalışma grubu oluşturulmuştu.

 

İTSO yönetim kurulu tarafından geçtiğimiz ay alınan teklifler neticesinde, detay projelerin hazırlanmasını üstlenen AKBAY Yapı Müh.Mim.İnş.San. ve Tic.Ltd.Şti. firması  Mimar Mert Akbay  ile İSTE Öğretim Üyesi – İSTE Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. L. Cenk Kumruoğlu,  İSTE Öğretim Görevlisi Oğuzhan Arı ve İTSO Yönetim Kurulu üyesi  Sedat Uysal,  İTSO Genel Sekreteri  Figen Gül  Dönmez , odamız işbirliğinde yürütülen çalışmanın bir adımı olarak, İSTE Teknopark binasının yapımına yönelik detay projelerin hazırlanabilmesi için,  proje  üzerinde değerlendirmelerde bulunmak üzere, İTSO’nun ev sahipliğinde toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıda, karşılıklı görüş alışverişi yapılarak,  detay projelerin tamamlanması ve İSTE Rektörlüğü’ne ilgili bakanlığa sunulmak üzere teslim edilebilmesi için önemli adım atılmıştır.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Güneş veMuhasip Üye Gassan Kuran Ankara ziyaretleri kapsamında, Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’i  TBMM çalışma ofisinde ziyaret ettiler.

Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İTSO Yönetimine ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Ziyarette, bölgemiz ekonomisi ile ilgili güncel konular değerlendirildi.

Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’in Ankara TBMM Çalışma Ofisinde gerçekleştirilen ziyarette, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,  İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Güneş, Muhasip Üye Gassan Kuran,Ak Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Eren yer aldılar.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis Başkanı Zeki Altun, beraberlerindeki heyet ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti.​​

 

Kabulde, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İTSO Yönetimine yeni dönem çalışmaları için başarılar dileyerek, hayırlı olsun dileklerini iletti.

 

İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Seçimlerimizi bitirdik. Hayırlısıyla sonuçlandı. Gayet olumlu ve düzenli bir seçim süreci yaşadık. Biz de oda meclis sayısında yüzde 55’lik bir değişimle seçimi sonlandırdık. Benim üçüncü dönemim. Üçüncü dönemde de bölgemiz için Hatay için İskenderun için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz inşallah. Bugün de Rifat Başkanı ziyarete geldik. Yeni yönetime katılan arkadaşlarımız vardı. Hem o arkadaşlarımızın Başkanımızla tanışması, hem de tekrar biliyorsunuz Başkanımızın da seçimi var, Genel Kurul var. Biz Sayın Başkanımızın, hepimiz yanındayız zaten. Allah ondan razı olsun. Bütün iş insanları için hangi sorunları iletsek her zaman yanımızda olan bir Başkanımız var. Hepimiz Sayın Başkanımızın yanında olmaya devam edeceğiz, bugün olduğu gibi.”

 

Ziyarette, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis Başkanı Zeki Altun, İTSO Başkan Yardımcıları, Mahir Taner, Sanem Akpınar, Muhasip Üye Gassan Kuran, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sedat Uysal, Hıdır Güneş, Levent Çam, Ali Çitanak, Yılmaz Çağan, Fuat Keser, Nedim Şaban, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez yer aldı.