Hatay’da Pusula gazetesi, hataypusula.com web sitesi kurucusu Tamer oğuz  Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi, Tosyalı Holding YK Başkanı Fuat Tosyalı’ya açık mektup yazıp kendi sosyal paylaşım sayfasından paylaştı.

Söz konusu açık mektubunda Fuat Tosyalı ve ailesinin 10. Nisan 2017 tarihinde Hatay valiliğiyle ilgili Engellilere yönelik okul protokolünün bugüne kadar neden yapılmadığı ile alakalı  sorular içeriyor.

İşte o açık mektubun tam metni;

SAYIN FUAT TOSYALI’YA AÇIK MEKTUP…
Sayın Fuat Tosyalı;
Hatırlar mısınız bilmem İskenderun’da hayatlarını idame ettiren engelli çocuklarımız için yapmayı vaat ettiğiniz “Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi “ ile ilgili bana ilk vadeniz 22 Mayıs 2012 tarihinde olmuştu.

Yine hatırlarsanız o gün Osmaniye’ye yapmış olduğunuz ve kendi soyadınızı Taşıyan “Tosyalı Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi açılış töreni sonrasında dönemin Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın olduğu bir ortamda bana yaptırdığınız okulla ilgili düşüncelerimi sormuş, Bende size; “Çok güzel olmuş, ancak içim buruk” diye cevap vermiştik.
Sizde bana neden diye sorduğunuzda; Yine cevaben; “ Osmaniye’deki engelli çocuklarımız ve aileleri için size teşekkür ederim. Ancak Engelli bir babası olarak, Tosyalı’yı Tosyalı yapan yaşadığınız kente yani İskenderun’a da böyle bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmenizi beklerdim” demiştim.
Sizde bu cevabım karşısında duygulandığınızı ifade etmiş ve ardından da; “git at manşetini aynı okulun bir benzerini İskenderun’a da yapacağım” demiştiniz.
Bende bu sözünüz üzerine İskenderun’a döner dönmez, 23 Mayıs 2012 tarihli gazetem Hatay’da Pusula’da bu müjdemizi İskenderun kamuoyuna duyurmuştum.
O yıl zihinsel oğlum Mete Aslan, ilköğretim 4 sınıfta kaynaştırma eğitimi alıyordu!

Yıllar geçti, 22 Mayıs 2012 tarihinde bizzat tarafım aracılığıyla İskenderunlu engelli çocuklarımıza ve ailelerine vaat ettiğiniz sosyal sorumluluk projesi okulla ilgili bir çıt çıkmadı. Hatta sanırım 3 yıl sonra bu vaadinizi hatırlattığım için bana gönül bile koydunuz. Uzun süre görüşmedik.

Ta ki tarihler 9 Nisan 2017 Pazar gününü gösterene kadar.
O gün telefonum çaldı.
Arayan sizdiniz!
Bana gayet samimi bir şekilde ; “Tamercim Sana ve İskenderunlu engelli ailelerine ve engelli çocuklarımıza vaat ettiğim Okul için Pazartesi günü Hatay Valiliği binasında, Sayın Valimiz ile protokol imzalayacağız. Seni de bu protokol ile ilgili törene davet ediyorum. Gelirsen sevinirim” dediniz.

Bu ifadelerinizi işittiğimde havalara uçtum. Oğlum Mete Aslan hiç değilse mecburi eğitiminin son birkaç yılını sizin şehrimize kazandırdığı “Muhteşem” eğitim yuvasında devam edecekti!!!
Hemen farklı adlarla hizmet veren bütün sosyal paylaşım sayfalarımda bu müjdenizi paylaştım.

Protokol imza töreni sonrası ise sizlere methiyeler düzen paylaşımlarım devam etti.

Bir engelli babası olarak şuana kadar ne kendi adıma, ne de İskenderunlu engelli aileleri adına tarihler yeni Temmuz 2020’yi gösteren şuana kadar şu ana kadar bu mutluluğu yaşayamadım. Zaten bundan sonra kendi adıma yaşayacağımı da sanmıyorum.
Çünkü Oğlum 12 yıllık mecburi eğitim görevini tamamladı. Devletimize ait, alt zemini müsait olmayan ancak fedakâr eğitimcilerin görev yaptığı Engelli Eğitim Okulu’nun lise bölümünden de Diplomasını aldı.
O artık Lise Diplomalı bir zihinsel Engelli evlat. (Hoş ne işe yarayacağı da meçhul ama olsun.)
Ancak 10 Nisan 2017 tarihinde protokol sonrası medyaya yaptığınız konuşmada ifade ettiğiniz gibi “ Engelli kardeşlerimiz için 1 yılda bitirmeyi ve hizmete sokmayı düşündüğünüz Engelli kampüsü arazisi hala bomboş. Hala bir tek çivi bile çakılmamış durumda.
Size son olarak şunu ifade etmek isterim ki; Benim açık sözlü biri olduğumu bilirsiniz. Karnımdan hiç konuşmam. Kime ne sözüm varsa nezaket kuralları dahilinde söylerim. Diyorum ki İskenderun’a yapmak istediğiniz bu okulu, bana inat mı yapmadınız? Belki de Benim yüzlerce- binlerce engelli ailesine karşı vicdan azabı çekmemi istediniz?
Eğer öyle ise inanın hiç üzülmeyeceğim. Olabilir. Fikirleriniz fikirlerimle uyuşmayabilir. Frekansımız tutmaya bilir.
Zaten Oğlumun sizin bunda sonrası yapacağınız okulda okuma şansıda kalmadı.
Yani arada ki engel ben isem, kalktım aranızdan!
Artık istediğiniz zaman protokolünüze sadık bir şekilde Engellilerimize yönelik eğitim yuvasının temelini atabilirsiniz.
Dört gözle bekleyeceğimi bilmenizi istiyor, saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum.
Tamer Oğuz
Hatay’da Pusula Gazetesi Kurucu ve sahibi, Engelli babası.