İskenderun Belediyesi, farklı noktalarda periyodik olarak ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri sivrisinek, karasinek ve uçkun ile mücadele kapsamında mahallelerde periyodik ilaçlama çalışması yapıyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SORUMLULUĞUNDA OLMASINA RAĞMEN, Halkımızın huzurunu gözeterek, Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince, şehrimiz genelinde tüm mahalle ve sokaklarımızda uçkun, larva ve haşerelere karşı etkin bir biçimde ilaçlama çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir ”dedi.

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ

Başkan Tosyalı,“Çalışmalarımızda doğal dengeyi gözeterek, çevreye ve insan sağlığına zararsız Sağlık Bakanlığından onaylı ve standartlara uygun ürünleri tercih ederek ilaçlama yapıyoruz. Çalışmalarımız mevsim boyunca tüm mahallelerimizde etkin bir şekilde devam edecek” dedi.

 

Denizli’de Depremzedelere gönderilmeyip Bekletilen Yardım Kolileri, Sular Altında Kaldı…

Denizli’de devam eden ve büyük sel baskınlarına neden olan şiddetli yağışlar ciddi zararlara yol açarken, sosyal medyaya yansıyan görüntüler bir skandalın ortaya çıkmasına neden oldu.

Su basan Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait depolarda, deprem bölgesinde gönderilmeyip bekletilen yüzlerce ihtiyaç kolisi büyük zarar gördü.

Denizli Belediyesi’ne ait Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin otoparkı olduğunu iddia edilen kısmın sel suları altında kalması, deprem bölgesine gönderilmek üzere bekletilen ve içlerinde depremzedelerin ihtiyacı olan malzemelerin bulunduğu Denizli Büyükşehir Belediyesi logolu yüzlerce kolinin de hasar görmesine neden oldu.

TEPKİ SELİ OLUŞTU…

Sel suları altında kalan ve büyük kısmı kullanılamaz hale gelen yardım kolilerinin görüntüleri şifre Haber tarafından yayınlanıp sosyal medyada paylaşılınca, takipçiler büyük tepki gösterildi.

Konuyla ilgili fotoğrafların altına yorum yapan yüzlerce takipçi içerisinden, en dikkat çekici olanı ise bizzat yardım ayrıştırma çalışmasında bulunan ‘Gelen’ rumuzlu takipçinin yaptığı paylaşımdı.

“Bu yardım kolilerini günlerce ellerimizle sabah akşam uyumadan işten yorgun argın çıkıp yaptık.” diyen  yorumcu, paylaşımına şöyle devam etti:

“Başımıza “belediyenin yolladığı sorumlu” diyerek birini koymuşlar ve bize sıfır-ikinci el olarak ayırtıyorlardı kolileri yaparken. Ayırmayı geçtim. İkinci eller tırlara yüklenirken Sıfır eşya kolilerini başka yere taşıtıyorlardı.

Bu duruma ilk uyananlardan biri olarak o başımızda duran sorumluyla bunu neden bu şekilde yaptıklarına dair tartışmaya girdim ve bana “aklınızdan kötü şeyler geçmesin onlar da yardım eninde sonunda ulaşacak” dedi.

Ve şu anda görüyorum ki o eninde sonunda ulaşacak yardım kolileri sahiplerine hiç ulaşamadan çöp olmuş… yazık.”

 

İskenderun Belediyesi şehir genelinde temizlik çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerin koordinasyonuyla ilçenin muhtelif yerlerinde bulunan hafriyat atıklarıkaldırılıyor.

Her gün bir program dahilinde çalışan ekipler, büyük önem arz eden temizlik hizmetlerinin aksamaması için özen gösteriyor.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDECEK

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yaptığı açıklamada, “Ekiplerimizle birlikte ihtiyaçları karşılamak için ilk andan itibaren özveriyle çalışıyoruz. Bölgedeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için canla başla görev yapan ekiplerimize kolaylıklar diliyorum. Hafriyat kaldırma çalışmalarımız aralıksız devam edecek ” dedi.

HBB’DEN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

‘’Enkaz atıkları ileride sorun yaratabilir, ilgili tüm kurumları uyarıyoruz’’

Bilindiği gibi; Birleşmiş Milletlerin 5 Haziran 1972’de İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlediği “İnsan ve Çevre Konferansının” sonuç bildirgesinde, Dünya’nın pek çok yöresinde çevre sorunlarının tüm insanlığı tehdit eden ortak bir sorun haline geldiği ve soruna ancak koordineli bir iş birliği ile çözümler getirebileceği vurgulanmıştır.

Bu tarihten sonra 5 Haziran üye ülkelerce Dünya Çevre Günü kabul edilmiştir.

6 Şubat ve ardından yaşanan depremler Hatay’da maalesef büyük yıkım yaratmıştır. İlimiz dışında 10 ili daha etkileyen bu doğal felaketlerde hayatlarını kaybedenlere bir kez daha Allahtan rahmet, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

atıkların tarım alanlarında, sulak alanlarda ve su havzalarında depolanması sakıncalıdır

 

Depremden etkilenen kentlerimizde AFAD ve Valiliğimiz koordinasyonunda enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları da başlamıştır.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde AFAD Koordinasyonunda yapılan bu çalışmalara diğer illerden gelen kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyemiz de destek vermektedir.

Enkaz kaldırma çalışmaları, enkazdan geriye kalan atık malzemelerin depolanması ve hafriyat ayrıştırma ile birlikte ciddi bir hava kirliliği sorununa yol açabilmektedir.

Enkazdan ortaya çıkan molozlarda, metal elektronik cihazlarda, sıva, izolasyon malzemelerinde asbest gibi farklı kimyasal toksik maddeler de bulunmaktadır. Bu atıkların tarım alanlarında, sulak alanlarda ve su havzalarında depolanması sakıncalıdır ve gelecekte de daha büyük sorunlar yaratabilecektir.

Atıkların uygun alanlara taşınarak depolanması, depolama öncesi sızıntıları önlemek amacıyla zeminin uygun yöntemlerle geçirimsiz hale getirilmesi gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı bu yönde yapmakta ve ilgili kurumlara sürekli uyarılarda bulunmaktayız.

 

TOPRAK, SU VE HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNLENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

Hatay’da deprem öncesinde de iç-dış ve özellikle mülteci göçü alması nedeniyle gerçekleşen nüfus artışı; insan davranışlarının ve tüketim alışkanlıklarının değişimi, gemi atıkları, İskenderun Körfezi ve sanayisinin gelişmiş olması nedeniyle deniz ve hava kirliliği gibi sorunlara yol açmıştır.

2014 yılında kurulan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız tarafından il genelinde kıyıların, limanların ve deniz yüzeylerindeki atıkların toplanması ve plaj temizliklerinin yapılması, meydan bulvar ve ana caddelerin temizliği, gürültü kirliliği denetimi, halkı bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yerine getirilmektedir.

Çevre kirliliği ile mücadelede birçok projeler hazırlanmış olup, birleşmiş milletler ve kalkınma ajansları ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Çevrenin korunması, iyileştirilmesi, toprak, su ve hava kirliliğinin önlenmesi, doğal kaynakların en iyi şekilde korunmasının sağlanması, bugünkü ve gelecek kuşakların sağlık, uygarlık ve yaşam standartlarının yükseltilmesi ve güvence altına alınması, sürdürülebilir çevre temizliği bilincinin oluşturulması ve toplumun tamamına bu bilincin yaygınlaştırılması hedefi ile var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçe belediyesini, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından büyük bir sorun haline gelen Haşere ve Vektörle mücadele konusunda göreve davet etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi deprem sonrası yapılan “Haşere ve Vektörle mücadele” çalışmalarının yürütülmesi konusunda Hatay Valiliği’ne ve 15 ilçe belediyesine bir yazı gönderdi.

Gönderilen yazıda, Hatay’da yerleşim alanlarında oluşan yıkım ve havaların ısınmasıyla birlikte haşere üreme alanı sayısının 120 binlerden 1 milyona yaklaştığı belirtilerek, bu dönemde haşere ve vektör ile mücadelenin oldukça önemli hale geldiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, il sınırları içinde tüm imkânlarıyla ilaçlama çalışmalarına devam etmekte olduğu vurgulandı.

30.06.2021 tarih ve 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ile tüm şehirlerde olduğu gibi Hatay Büyükşehir Belediyesi ilaçlama biriminin araç sayısının kademeli olarak 103 araçtan 65 araca düşürüldüğü aktarıldı.

HBB Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan imzalı yazıda; İçişleri Bakanlığı’nın 22.05.2017 tarihli yazısı ve 5216 sayılı kanun gereğince “Büyükşehir belediyesi bulunan illerde, haşere ve vektör ile mücadeleyi tek elden yürütmek, mücadele için ayrılan kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla ilaçlama hizmetlerinde temel görev sorumlukların büyükşehir belediyesinde olduğu ancak ihtiyaç duyması halinde ilçe belediyelerinin de bu hizmeti büyükşehir belediyesi ile koordineli bir şekilde yapılabileceğine dikkat çekildi.

KİLİSLİ; “7 GÜN 24 SAAT MÜCADELE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, vatandaşlardan gelen şikâyet ve talepler üzerine ilaçlama çalışmalarını haftanın 7 günü 24 saat, geceli gündüzlü bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

TESPİT EDİLEN ÜREME ALANI SAYISI 120 BİN’DEN 1 MİLYONA ULAŞTI

Geçtiğimiz yıllarda mevcut 120 bin üreme alanının tespit edildiğini, bu bölgelerde sineklerin ve haşerelerin üremesini engellemek için yıl boyunca; Şubat ayından itibaren sıvı ve granür tarzında ilaçlama yaptıklarını hatırlatan Başkan Kilisli, deprem sonrası bu 120 bin noktanın 1 milyonun üzerine çıktığını vurguladı.

TÜM KURUMLARIN ORTAK ÇALIŞMASI ŞART

Kilisli şöyle devam etti: “Bu binalarla ve çevre kirliliğiyle ilgili tüm kurumların ortak bir çalışma yapması lazım. Özellikle ilçe belediyelerine buradan seslenmek istiyorum. İlçe belediyelerimizin  temizlikle ilgili çok hassas davranmaları gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece karasinek ve diğer zararlı böceklerin üremesini durdurmamız mümkün olmayacak.

İlk günden itibaren tüm araçlarımızla tüm personelimizle gündüz larvayla mücadele; gece uçan sinekle mücadele için canla başla çalışıldı. Diğer taraftan şehirde de şöyle bir yapı oluştu. Normalde konteyner ve çadır kentlerin içerisinde yoğunlaştırabilseydik insanları bu mücadeleyi biraz daha iyi yapabilirdik ama insanlar ağır hasarlı, orta hasarlı veyahut da az hasarlı evlerinin bahçesine bir çadır kuruyor ve orada bir hizmet üretmemizi bekliyor. Maalesef bu şekilde 65 araç değil 3 yüz araç ile bile çok zor olur, ilçelerin mutlaka ilaçlama yapması gerekiyor’

Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş, depremin yaralarını sarmak için Yayladağı ilçesi Şenköy Mahallesi’ndeki Hatay’ın en kapsamlı sanayi sitesi projesine tüm Hatay’ın destek vermesini istedi.
Hatay’da istihdamın artması, depremin yarattığı işsizliğin önlenerek Hatay’daki asırlık mesleklerin yok olmasının önüne geçilmesi için bu projeye herkesin destek vermesini isteyen Alakuş, “Hatay için bugün değil, hemen şimdi” diyerek Hatay Valiliği, Hataylı siyasiler, Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve STK’lardan destek istedi.
Sosyal medya hesabından çağrıda bulunan Alakuş; “Yakın zamanda duyurmuş olduğum ve uzun bir süre basının gündeminde yer aldıktan sonra deprem afeti dolayısıyla bir süre ertelemek zorunda kaldığımız Yayladağı Şenköy’de kurulmasını planladığımız Yayladağı Şenköy Mahallesi karma küçük sanayi sitesi projemizin basınımız aracılığıyla yeniden gündeme getirildiğini gördüm.
Türkiye’nin en kapsamlı zemini en sağlam kaya üzerine projelendirileceği olarak duyurduğum ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yatırım onayını verdiği bu tesisimizi hayata geçirmek için ben elimi taşın altına koyuyorum.”

6 Şubat tarihinde geçen ve 50 binin üzerinde can kaybına sebep olan Asrın felaketi depremin cereyan ettiği ilk günden itibaren İskenderun ve Antakya’daki depremzedelerin içme, giyinme ve barınma sorunlarının giderilmesi noktasında üzerlerine düşen görevden kaçmayan 3-5 sanayi kuruluşundan biri olan Diler Holding bünyesindeki Yazıcı Demir-Çelik Sanayi A.Ş. bugüne kadar İskenderun ve Antakya’ya ilçelerimizdeki depremzedelerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına 600’ün üzerinde konteynırı AFAD’ın emrine verdi.

İskenderun’da iki merkezde Depremzedelerin bir arada yaşayacağı Yaşam Merkezi oluşturan ve Yemek ve Barınma ihtiyaçlarını da temin eden Yazıcı Demir Çelik sanayi A.Ş. Ayrıca İskenderun ve Arsuz’daki diyaliz hastaları için gerekli olan saf su, günde değişik konteynır kentlere ve Balıkçı Barınağında demir atan Depremzede Gemisine toplamda 1000 kişilik yemek ve günlük 100 ton içme suyu teminini sağlıyor.

 

OYAK Maden Metalürji Şirketlerinde geleneksel hale gelen çocuk tiyatrosu, 5- 12 yaş aralığındaki çocukları sanat ile buluşturdu. ‘Burnunu KaybedenPalyaço’ müzikli çocuk oyunu Ermaden, Erdemir ve İsdemir olmak üzere 3 lokasyonda gerçekleşti. Etkinliklere toplamda 3 bin 500’ü aşkın çocuk katıldı.

 

OYAK Maden Metalürji Şirketleri 2009 yılından bu yana, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ücretsiz çocuk tiyatrosu gösterimleri düzenlemeye devam ediyor. Geleneksel hale gelen çocuk tiyatrosu şenliği bu yıl da Şirketlerin faaliyet gösterdiği üç şehirle birlikte OYAK Grup Şirketlerinin deprem bölgelerindeki çocuklar için hazırladığı ‘Cumhuriyet’in Çocukları, Türkiye’nin Yarınları’ gezici aktivite tırında çocuklarla buluştu.

 

Uygur Tiyatrosu tarafından sahnelenen müzikli çocuk oyunu ‘Burnunu KaybedenPalyaço’ ilk olarak 26 Nisan’da Sivas Divriği’de sahnelendi. Divriği’de bulunan Ermaden Kapalı Spor Salonu’nda toplamda beş seansta gerçekleşen gösterime İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda okul öncesi ve ilkokul öğrencileri ile Erdemir Maden çalışan çocuklarıyla beraber bine yakın çocuk katıldı.

 

‘Burnunu KaybedenPalyaço’ oyununun ikinci durağı 3- 4 Mayıs 2023 tarihlerinde Kdz. Ereğli oldu. Erdemir Kültür Merkezi’nde toplamda dört seansta gerçekleşen gösterime İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda okul öncesi ve ilkokul öğrencileri ile Erdemir çalışan çocuklarıyla beraber 2 bine yakın çocuk katıldı.

 

Çocuk Tiyatrosu,‘Cumhuriyet’in Çocukları, Türkiye’nin Yarınları’ gezici tırı ile İsdemirliçocuklarla buluştu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile başlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na kadar eğitici ve eğlendirici birçok aktivite ile donatılmış OYAK’ın gezici tırı Adıyaman’dan yola çıkarak bir ay boyunca deprem bölgesinde farklı lokasyonları ziyaret etti. Gezici çocuk tırının son durağı olan İsdemir lojman bölgesinde iki gün gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında çocuk tiyatrosu 21 Mayıs’ta tek seanssahnelendi. Oyunu İsdemir’de 500’ü aşkın çocuk izledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) Mayıs ayı toplantısı gerçekleşti.

HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında yapılan toplantıda önemli maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda depremden dolayı sıkıntılı günler geçiren öğrenci, personel ve toplu taşıma hizmeti veren işleticilere hususiye  çekme ve vize işlemlerinde süre verildi. Bu doğrultuda 06.02.2023 tarihi itibariyle ticari araçlarını  hususiye çeken ve bu tarih öncesinde cezalı duruma düşmemiş olan S,C ve T plakalı işitecilere hem “hususiye çekme”  hem de “vize” işlemlerinde cezalı duruma düşmemeleri adına 2024 yılının sonuna kadar, HO,BB ve  M plakalı işleticilere ise 1 yıl  süre verilmesi kararı alındı.

Ayrıca vatandaşlardan gelen talep üzerine İskenderun Liman Taksi Durağı da Palmiye Hastanesi civarına taşınma kararı alındı.

“Deprem Sonrası Bölge Ekonomisindeki Son Gelişmeler Değerlendirildi”

 

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek, şehrin genel durumu hakkında fikir alış verişinde bulundu.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,  6 Şubat tarihinde şehrimizde meydana gelen deprem felaketi ve sonrası Belediye olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette, bölgemizdeki son ekonomik, siyasi ve kültürel konular değerlendirildi.

Ziyarette; İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Başkan Yardımcıları Mahir Taner,Sanem Akpınar, Yönetim Kurulu Üyeleri Sedat Uysal,  Hıdır Güneş, Levent Çam, Nedim Şaban, Ali Çitanak, Fuat Keser, Yılmaz Çağan, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez  yer aldı.