Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentin verimli topraklarında gerçekleştirilen üretime katkı sunmaya devam ediyor.

Adalet Bakanlığına bağlı Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Hatay Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık bir yıl önce hayata geçirdiği proje meyvelerini vermeyi sürdürüyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ortaklaşa yürütülen proje kapsamında ekilen sebzelerin hasadını gerçekleştirdi.

Yaklaşık 20 dönüm arazi üzerine ekilen tamamen organik sebzelerin hasadını gerçekleştiren Başkan Savaş, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

ORGANİK SEBZELER SOSYAL MARKETLER ARACILIĞIYLA İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA ULAŞTIRILIYOR

Hayata geçirilen projenin çok hayırlı olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Adalet Bakanlığına bağlı Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile belediyemiz Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı yaklaşık bir yıldır çok güzel işler yapıyor. Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından organize edilen proje kapsamında yaklaşık 20 dönümlük arazimizi hem kışlık hem de yazlık sebzelerin ekimi için ayırdık. Bundan önceki hasat mevsiminde 15 bin adet kışlık sebze ekip hasat ettikten sonra sosyal marketlerimizde hemşehrilerimizle paylaşmıştık.  Bugünde 10 bin domates, 5 bin sivri, 2 bin dolmalık biber, yaklaşık 2 bin 500 tane patlıcan ve 10 bin tane lavanta ekimimiz oldu. Bunun dışında farklı sebzeler de ektik. Hasadı yapılan bu mahsulleri Kırıkhan, Hassa ve Kumlu’daki sosyal marketlerde ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizle paylaşacağız” dedi.

“PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu proje ile verimli arazilerin boş bırakılmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, “Bu güzel proje ile hem verimli arazilerimiz boş bırakmamış hem de mahkumiyet sonrası sivil hayata geçiş yapacak vatandaşlarımızın üretim yapma noktasında pratik kazanmalarına vesile oluyoruz. Bununla birlikte insanlarımızın cezaevlerine girmemeleri için gerekli desteği sağlamayı amaçlıyoruz. Bunu başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu projede emeği geçen iki kurumda görev alan arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.