TAMER OĞUZ YAZDI; HATAYSPOR SÜPER LİGDE ASANSÖR TAKIM OLMAK İSTEMİYORSA YÖNETİCİLER REALİST OLMAK ZORUNDADIR

53 sene sonra İlimizi Türkiye Süper Liginde temsil edecek Hatayspor, eğer bu ligde kalıcı olarak bulunmak istiyorsa, şampiyonluk sevincini fazla uzatmadan 2020-2021 Süper lig sezonunda mücadele edecek olan takım kadrosunu oluşturmak zorundadır.

Peki, bu konuda Yönetim nasıl bir tavır sergilemelidir?

Hataylıların 53 yıllık Süper lig özlemini sona erdiren ve Hatay Sporu birer sezon arayla önce birinci ligi çıkaran, ardından da Süper ligde mücadele etmesini sağlayan ve takımın Defans dörtlüsü korunmalıdır. Çünkü Hatay spor’un gerek 2 ligden 1 lige, gerekse 1 ligden Süper lige çıkaran bu takımın defasını oluşturan;  Kaleci Akın, Ön libero Yusuf, Stoper Sadi, Sağbek Popov ve Hatayspor’un bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan takımın Kaptanı Mesut Çaytemel’in birlikte sergiledikleri disiplinli oyun Hatay spor’un 53 yıllık Süper lig özleminin sona ermesine önemli ölçüde bir katkı sağlamıştır. Bu sebepten bu beşli Süper ligin başlangıç sezonunda mutlak suretle takımda kalması sağlanmalı, zamanla bu beşliye monte olabilecek, gençlerle takviye yapılmalıdır.

Orta sahada yer alan Kubilay’ın yanına driplingi seven, hızlı oynayan iki ayaklı, dinamik bir orta saha oyuncusu takviye yapılmalıdır. Gerekirse bu tip özellikleri taşıyan oyuncu sayısı birden fazla olmalı ancak maliyeti uçuk kaçık olmamasına özen gösterilmelidir.

Forvet arkası özellikleri iyi olan, formda olduğu dönemlerde takıma gereğinden fazla katkı sağlayan, attığı uzaktan şutlarla gol yollarında da başarılı olan 30 yaşındaki Gökhan Karadeniz’in de en az takımda 1 sezon daha kalması sağlanmalıdır. Kaptan Mesut Çaytemel ile birlikte kadroya katılacak yeni isimlere ağabeylik yapması sağlanmalıdır.

Asıl mevkisi sağ bek olmasına rağmen attığı kritik gollerle forvet özelliği de olan Hamza Gür, Sağ açık Selim Iraz,  sol açık Caner Hüseyin Bağ, sol açık Helder Barbosa takımda tutulmalı, rekabeti üst düzeye çıkaracak birkaç forvet takviyesi yapılmalıdır.

Son olarak Şampiyon olduğu sezonda yediği 28 gole karşılık 48 gol atabilen Hatayspor’a mutlak suretle hareketli, çabuk ve ceza sahasında gol koklayabilen iyi bir santrafor alınmalıdır. Birkan Aydın takımda tutulmalıdır.

Yapılan tüm yeni transferler mevcut kadronun maliyetinin çok çok üzerinde olmamalı, takımın ahenginin bozulmaması sağlanmalıdır.

Tüm bunların yanında Takıma başarıya aç, hedefi olan ve Süper ligi tanıyan yeni bir hoca ile anlaşılmalı, Hatayspor’daki misyonunu tamamlayan Mehmet Altınparmak ile yollar ayrılmalıdır.