Sedat İSKENDEROĞLU – Dörtyol

Hatay’ın Dörtyol İlçesinde yaşayan 39 yaşındaki Hatice Bengi 22 yıldır evli olduğu kocası H. Bengi’nin kendisine sürekli şiddet uyguladığını iddia etti.

Yediği dayak nedeniyle koncası H. Bengi’den şikayetçi olduğunu ve boşanma davası açtığını, bu şikayetin 2019 da sonuçlandığını ve kocasının 3 yıl 2 ay hapis cezası aldığını, 2019 yılının haziran ayında 10 gün süreyle Silivri cezaevinde yattıktan sonra şartlı salıverildiğini belirten Hatice Bengi; “Araya giren akrabalar nedeniyle boşanma davasını geri çektim. Kocam H. Bengi’de bir daha şiddet kullanmayacağına yemin etmişti. Aralık ayında İstanbul’dan Dörtyol’un Yeşilköy Mahallesindeki Yeşilköy Sitesine taşındık. En son kocamın kız kardeşleriyle eskiden beri süre gelen bir husumet nedeniyle tartıştık. Kızımı kocasıyla beraber darp etmişlerdi. 28 Temmuz 2020 gecesi saat 22:00 sıralarında kocam H. Bengi ile bu konuda aramızda bir tartışma başladı. Bana sesimi kesmemi kesmezsem kendisinin keseceğini söyledi. Bende susmayacağımı kızımı koruması gerektiğini söyleyince önce boğazımı sıktı. Ardından yere yatırıp üzerime bastırdı. Nefessiz kaldım. Bayılmışım. Bu arada kızım Güllü Bengi odaya gelmiş. Müdahale etmek isteyince onu da saçından sürükleyip duvara vurmuş. Sabah ayıldım, beni yatağa yatırdılar. Kızım ile birlikte sonra hastaneye gittik. Banyoda düştüğümü söyledim. Doktor inanmadı. Polisleri çağırdı bende gerçeği anlattım. Eşimden korkuyorum. Kendimden çok çocuklarıma zarar vermesinden endişe ediyorum.” dedi.

Güllü Bengi (19) ‘de olay gecesi arkadaşlarıyla evin dışında oturduklarını ilerleyen bir saatte eve geldiğinde ise içeriden babasının bağırtılarını duyduğunu belirterek; “İçeri girdiğimde annem yerde yapıyor, babam ise bağırıyordu. Her zamanki gibi kavga ettiklerini anladım. Fakat bu defa annem sessizdi. Yanına gittim baygındı. Buz getirip başına koymak istedim, babam beni de savurup duvara çarptı. Kapıyı kapattı ve elinde bir bıçakla evin içinde saatlerce dolaştı. Sabaha karşı ancak annemi alıp hastaneye gidebildim. Sabaha kadar korku ve çaresizlik içinde bekledim” dedi.

Evin en büyük çocuğu Beşir Bengi (21) olayı kardeşinden öğrendikten sonra iş aramak için gittiği İstanbul’dan acilen Dörtyol’a döndüğünü belirterek; “Annemi ve kardeşlerimi babamın şiddetinden korumak için acilen Dörtyol’a döndüm. Düzenli bir iş bulduğum anda kardeşlerime ve anneme kendim bakacağım.” dedi.

Olayı sosyal medyada paylaştıktan sonra kendisini çok sayıda kişinin yardım etmek için aradığını da belirten Beşir Bengi (21) babasının kesinlikle uzaklaştırılmasını, bir daha annesi ve kardeşlerine şiddet uygulamasının önüne geçilmesini istediğini belirtti.