HATSU’DAN KLORLAMA SİSTEMİNE YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

 

Hatsu’nun geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından Belen ilçesine bağlı Çakallı Mahallesi’nde bulunan su depolarına yapılan saldırıya kınama geldi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Belen ilçesinde ki su depolarında bulunan güneş paneli ile klorlama sistemlerine verilen zararın kınandığını açıkladı.

 

Belen ilçesine bağlı Çakallı Mahallesi’nde bulunan su depolarına yapılan saldırılarda klorlama sisteminin hedef alındığını bildiren Genel Müdürlük,  Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne göre klor düzeyinin 0,2 ile 0,5 ppm aralığında verilmesi gerektiğini ve içme suyuna klor verilmesinin mecburiyetini kabul etmeyerek depolara zarar veren kişilerin kamuoyunun takdirine bırakıldığını duyurdu.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu İçme ve Kullanma Suyu Coğrafi Bilgi sisteminde güncel olarak belirtilen klor düzeyinin Hatay’ın her yerinde uygulandığını açıklayan İdare, içme suyuna kasıtlı olarak klor katılmasını engellemek amacıyla depolarda bulunan klorlama sistemlerine yapılan saldırılar sonucu cihazların zarar gördüğünü ve klorlama yapılamadığı için suyun kirlendiğini aktardı.

 

Servis edilen fotoğrafların yapılan saldırıları gözler önüne serdiğini belirterek Belen sakinlerine sağduyu çağrısı yapan HATSU, vatandaşların sağlığını ve geleceğini düşünmeyerek klorlama işleminin yapılmasına engel olmak isteyen kimselerin yaptığı saldırıları kınadı.