Hatay Büyükşehir Belediyesi Haşere ile Mücadele ekipleri, Hatay ilinin tamamında ve İskenderun’da yılın 12 ayı boyunca haşere mücadelesini sürdürüyor.

 

Kentin tamamını kapsayan fare ve kemirgen mücadelesinden sonra kanalizasyon sisteminin olduğu mahallelerdeki rögarlara zehirli duman sıkarak oralarda saklanan ve üreyen hamam böceği ile  sivrisinek  bertarafını sağlayan HBB ekipleri, yapılan çalışmalar kapsamında bozuk rögarlar, kapağı kırık veya kapaksız  rögarları da  HATSU’ya bildirerek tamir edilmesi  yönünde bilgilendirmeler yapıyor.

 

Haşereyle mücadele kapsamında yapılan bu çalışmaların belli periyotlarla ettiğini söyleyen HBB yetkilileri, çalışmanın temel amacının sıcak kanalizasyon ortamında üreme imkanı bulan haşereyi tamamen ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

 

Yapılan kışlak haşere mücadelesine paralel Hatay’da 594 mahalle İskenderun’da ise 45 mahallede haşere üreten yerlerin tespiti ve kayıt altına alma çalışmalarını sürdüren HBB yetkilileri geçen yıl içerisinde kanalizasyonun aktığı 57 derenin yanı sıra çoğunluğu insanların çevreyi kirletmelerinden kaynaklı 90.000(doksan bin)  haşere üreme noktasına 20-25 günlük periyotlarla uzun süre etkili kimyasallar kullanılarak 8 ay boyunca müdahaleler yapıldığı bilgisini de paylaştı.

 

Hatay’ın 15 ilçesinde olduğu gibi İskenderun’da da disiplinli bir çalışma takvimiyle gerçekleştirilen haşereyle mücadele çalışmasında en temel hedefin, çevre kirliliği ile haşere üremesi arasında ki doğrudan ilişkiyi insanlara anlatarak üreme alanlarının azaltılması ve mücadelede kullanılan kimyasalların en aza düşürülmesi olarak gösterildi