İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Belen ile İskenderun İlçeleri arasında Cuma günü sabah saatlerinde çıkan, ormanlık alan ve Arsuz ilçesine yayılan yangın sonrası incelemeler yapmak üzere Hatay’a geldi. Ak Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Ak Parti Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Parti Teşkilatı Soylu’yu havalimanında karşıladı.
Soylu, karşılamadan sonra yangından etkilenen Petek sitesi vatandaşlarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:  “Yangının çıkış nedenleriyle ilgili tahkikat devam ediyor.Tabi dünden itibaren Türkiye genelinde yangının terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği hususunda bir yaygın kanaat söz konusu. Tabi bizim bu konudaki tahkikatımız devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın yaklaşık 2 yıldan beri özellikle kendi elemanlarına, hem örgüt mensuplarına hem de şehirlere sızdırmaya çalıştığı elemanlara ormanların yakılması hususunda net talimatları vardır. Buna ait hem güvenlik birimlerimiz, hem tüm teşkilatlarımız gerekli önlemleri almaya çalışmaktadır.
Orman yangını, vatandaşlarımız için meskun mahalle sıçraması itibarıyla büyük risk taşıyor ama çok şükür can kaybımız yok. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımızla yapılan değerlendirmeler sonrası, talimatları çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanımız da geldiler, Sayın Valimizin, buradaki arkadaşlarımızın, teşkilatımızın, belediyelerimizin, AFAD’ımızın da gayretleriyle beraber yangın dün itibarıyla söndürüldü” dedi.
2 KİŞİ GÖZALTINDA, SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Orman yangınıyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2 kişinin gözaltında olduğunu soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Yangınla ilgili sosyal medya paylaşımı yapan 4 kişiden 2’si’nin yurt dışında olduğunu, 2’sinin ise yurtiçinde tespit edilerek gözaltında alındığını açıklayan Soylu, “Yurtdışındakilerle de ilgili gerekli suç duyuruları oluşturuluyor. Mahkeme kararları alınıyor. Türkiye’ye girdikleri zaman da gerekli adli mercilerin talimatları hemen uygulanacak” dedi.