Hatay’ın Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi yakınlarında dün sabah saatlerinde başlayıp, yerleşim yerleri ve İskenderun ilçesine de sıçrayan yangını söndürmek için ekipler, çalışmalara devam ediyor.

 

Belen ilçesinin kırsal Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgeleri arasındaki yerleşim yerine yakın bir bölgeden başlayarak farklı 5 bölgede devam eden yangınlarda sabotaj ihtimali giderek güçleniyor..

‘300-400 HEKTARLIK ALANDA ETKİLİ’

 

Öte yandan ilimiz İkenderun, Belen ve Arsuz üçgeninde önemli hasara yol  açan yangınlarla alakalı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada yangının 300-400 hektarlık bir alanda etkili olduğunu söyledi.

Ekiplerin hem yangınla hem de saatte 70 kilometre hızla esen rüzgârla mücadele ettiğini aktaran Bakan Pakdemirli, bir söndürme uçağının da ufak bir kırım geçirdiğini, su alma kapağının arızalandığını aktardı. Yangının meskun mahalli de etkilediğini belirten Bakan Pakdemirli, 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşın etkilediğini dile getirdi.