29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla İskenderun Kaymakamlığı bahçesinde bir tören düzenlendi. Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel ve Suzan Şahin, protokol üyeleri siyasi parti ilçe başkanları, STK’lar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan kutlama töreninde konuşan Kaymakam İskender Yönden, son birkaç gündür ilçede yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek “Rabbime binlerce şükürler olsun her hangi bir kayıp olmadan atlattık. Saldıranları öldürdük, yanan kısımları söndürdük, yaralımız yok. Cumhuriyetin 97. Yılında her şeye rağmen ayaktayız. Kutlayacağız, kutlamaya devam edeceğiz” dedi.

Kaymakam Yönden konuşmasını şöyle sürdürdü: “Atalarımızdan ulusumuza kalan en büyük miras ve vazgeçilmez değer olan Cumhuriyetin 97. Yılını hep birlikte büyük bir coşuk ve gururla kutluyoruz. Atalardan Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye’nin mayasını oluşturduğu gibi, sarsılmaz azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik, beraberlik ve egemenliğin eşsiz sembolü olmuş, necip milletimizin ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımıza ivme kazandırmıştır. Aziz Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisi olan Cumhuriyetimizin 97’nci yıldönümünü gurur ve heyecanla idrak ettiğimiz, coşkusunu en derin duygularla yaşadığımız bu günlerde, inanıyoruz ki; Hem Cumhuriyet değerlerimizin bütünlüğü hem de birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içerisinde hareket etme gayretimiz her türlü zorluğun ve zorbalığın üstesinden gelinmesini sağlayacaktır…”

Bu kutlu milletin asırlar boyunca bir hayli nifak oyunları bozarak vatan ve milletin bütünlüğü yolunda kararlı adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Kaymakam Yönden, “Cumhuriyetle birlikte müreffeh bir seviyeye erişme çabasını; ‘Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ düsturu ve şiarıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sürdüreceği şüphesizdir. Gönülleri kaynaştıran, büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, dost ve kardeşlik duygularıyla birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek güzide ülkemizi aydınlık yarınlara hep birlikte taşıyacak, birlik beraberlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza ve kardeşliğimize hep birlikte sahip çıkma gayreti göstereceğiz” diye konuştu.