19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yapılan kutlama etkinliği Anıt alanında çelenk sunma töreni ile başladı. Ardından  saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Muhtarlar Anıt alanında gerçekleşen törenin ardından  Belediye Başkanı Tosyalı’nın kendileri adına verilen Sabah kahvaltısı programına katıldı.

Burada günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan İskenderun Mahalle Muhtarları    Derneği Başkanı Ali Rıza kekeç, “Devlet ile Vatandaş arasında köprü vazifesi görüyoruz. Bu nedenle görevimizin öneminin bilincindeyiz.” diye konuştu.

Kekeç konuşmasının tamamında ise; ”

Bizler, devletin ilk kademesi olarak görev yapmaktayız. Devlet vatandaşa ulaşmak istediğinde ya da vatandaş devlete ulaşmak istediğinde ilk olarak bizlere müracaat ediyor. Dolayısıyla muhtarlık görevimizi yürütürken vatandaşımızın yanında devlet temsilcisi konumundayız, Devlet ile Vatandaş arasında köprü vazifesi görüyoruz. Bu nedenle görevimizin öneminin bilincindeyiz.

 

Hemşerilerimizin talep ve sorunlarına gösterdiğimiz samimi yaklaşımımız, aslında Devletimizin güler yüzü ve şefkat elidir. Muhtarlıklarımız yapılan tüm müracaatları, en kısa yoldan yetkili makamlara aktararak, isteklerin iletilmesi ve sorunların çözülmesine vesile olmak hususunda, hemşerilerimizin de en büyük yardımcısıyız.

 

Geçtiğimiz 19 Ekim 2019 tarihinden bu yana en büyük olumsuzluk tüm dünyayı etkileyen salgındır. Maalesef salgın bizlerin yaşantısını olumsuz yönde etkilemiştir.

 

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Belen, Arsuz ve İskenderun’da meydana gelen orman yangınları, hemşerilerimizle birlikte muhtarlık faaliyetlerimizi de etkilemiş, oldukça yoğun günler yaşatmıştır.

 

Hem salgın, hem de yangın felaketleri, biz muhtarların önemini ve onlara duyulan ihtiyacı hemşerilerimizin gözünde daha da çok hissettirmiştir. İskenderun Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı olarak bu felaketlerin yaşandığı günlerde büyük özveriyle çalışan Muhtar arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

 

İskenderun Mahalle Muhtarları olarak, önümüzdeki dönemlerde de özverili çalışacağımızı tüm hemşerilerimize duyuruyor, hemşerilerimizden bizlere desteklerini esirgememelerini diliyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Muhtar arkadaşlarımın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. En içten sevgi ve saygılarımı sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” Vatandaşlarımıza hizmet yolunda, yerel yönetimlerimizin ve demokrasimizin en önemli yapı taşları olan çok değerli muhtarlarımız ile Belediyemizin 3 Nolu sosyal tesisinde kahvaltı programında bir araya geldik. Kıymetli muhtarlarımızın muhtarlar gününü AK Parti Hatay Milletvekilimiz Abdulkadir Özel’ ile birlikte kutlayarak çalışmalarında kolaylıklar diledik ”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Muhtar Kekeç Başkan Fatih Tosyalı’ya günün anısına plaket taktim etti.