Teknofest’20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında dördüncü olmayı başaran İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) festivale hazır. 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Teknofest’20 öncesi,İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci,takımların danışman hocalarıyla bir değerlendirme vedurum toplantısı gerçekleştirdi. “Teknoversitevizyonuyla eğitim veren bir üniversite olarak Teknefest’20 de iddialı olduklarını” ifade eden Prof. Dr. Tolga Depci, “Ellerinden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazır olduklarını” belirterekkendilerine başarı diledi.

TAKIM DANIŞMANLARINDAN MESAJ VAR

Online olarak gerçekleştirilen durum değerlendirme toplantısına İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depcibaşkanlık yaparken, takım danışman hocaları Doç. Dr. Süha Orçun Mert,Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ,Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir, Dr.Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç, Öğr. Gör. Alper Solmaz, Dr. Öğr. Üyesi Sezer ÇOBAN, İSTETeknoparkMüdürüSeçkin Dilek ve İSTE Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Üniversite- Sanayi işbirliği UzmanıÖğr. Gör. Gamze Özge Güçkıran katıldı. Son derece verimli geçen toplantıda takım danışmanları Teknofest’20 de iddialı olduklarını ifade ettiler.

Teknofest’20 de Akıllı Ulaşım kategorisinde‘Kızağın Takımı’na danışmanlık yapan. Doç. Dr. Süha Orçun Mert’de : “Belirli bir süreden bu yana hazırlıklarımızı yaptık ve artık sona yaklaştık. Festivalde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek adına yer alacağız. Finale kalan ekipleri tebrik ediyorum”dedi.

Eğitim Teknolojileri yarışması temasındaİSTE-KOI SURVIVORSTakımıBarbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ danışmanlığında festivale hazırlanırken,takım hakkında bilgiler veren Dr. Baştuğ; “Roket ve deniz altı yarışmalarına göre daha ufak bir alan da festivalde yer alacaklarını, ancak yarışmanın küçüğü büyüğü olmadığını ifade ederek; “Pandemiden dolayı sorun yaşasak ta başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

HİDROJENLİ ARAÇ KATEGORİSİ KOCAELİ’NDE

Efficiency Challenge elektrikli araç yarışma temasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir danışmanlığında İSTE Hidromobil TakımıTeknofest 20’de finalde yer almayı başarırken, “Yarışmanın türüne göre sadece Antep’te değil çeşitli illerde finaller gerçekleştirileceğini” ifade eden Dr. Demir;“Örneğin biz hidrojenli araç kategorisinde olduğumuz için Kocaeli’nde yarışacağız.Gaziantep’de ki programda yer alacağız ve amacımız buradan da güzel haberlerle ayrılmak” diye konuştu.

ROKET YARIŞMASI AKSARAY’DA

‘Orta irtifa roket yarışmasında’ yer alacaklarını ifade eden AMANOS ROKET TAKIMI takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç“Teknofest 20 kapsamında 10 bin fit yüksekliğe ulaşan ve daha sonra kurtarma sistemlerini içeren birroket tasarımı yaptık. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık. Yarışma merkezimizAksaray olacak ve burada gerçekleşecek finalde üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz”dedi.

İSTE, İHA PİSTİNDE HAZIRLANDILAR

İnsansız Hava Araçları kategorisinde AERO TALİAN TAKIMI, Dr. Öğr. Üyesi. Sezer Çoban takım kaptanlığında Teknofest 20’de İSTE’yi temsil ederken, Dr. Çoban açıklamasını şöyle tamamladı:  “Günümüzün popüler alanlarından biri olan insansız hava araçları kategorisinde üniversitemizi temsil edeceğiz. Kampüsümüzde bizlere kazandırılan pistimizde zaman zaman çalışma imkânımız oldu, Teknofest’ 20 için gerekli çalışmaları şu an için sürdürüyoruz” dedi.

Yarışmaya Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisinde katılacaklarını belirten İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO)  Öğr. Gör. Alper Solmaz, “İSTE-ENVERÇEV TAKIMI olarak atık bir suyu arıtıp, elde edilen biokütlenin faydalı bulunan oranları hakkında, araştırma yapmak için bir proje gerçekleştirdik. Başarılı olacağımıza inanıyorum”diye konuştu.

BAŞARI HABERLERİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan İSTE adına Afet Bilgi ve Müdahale Destek Sistemi tasarım yarışma temasında İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Zafer Bozyer danışmanlığında AG (AFET GÖZCÜLERİ) TAKIMLARI finale kalmayı başarırken, İSTE İMYO İnsansız Hava Araçları (İHA) Teknolojisi ve Operasyonları Bölümü Öğretim Görevlisi Yüksel Eraslan tarafından yürütülen İSTEMİHAN İHA takımıysa, Teknofest’20 kapsamında düzenlenen 5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışmasında ‘sabit kanat’ kategorisinde ilk 200 arasına girerek geliştirme desteği almaya hak kazandı. İSTEMİHAN İHA takımının da finallerde yer alması bekleniyor.

TEKNOFEST’20 ÖNCESİ 1.’LİK ELDE ETTİK

Durum değerlendirme toplantısıyla ilgili biraçıklamada bulunan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci: “Teknofest 20’de finallere kalmayı garantileyen takımları tebrik ederek” şöyle konuştu:“AslındaİSTE olarak bizler175 Üniversite arasında öğrenci sayısı ve proje başvuru sayısıoranlamasındabirinciyiz. İnanıyorum ki finallerde de bu birincilikleri yaşarız ve İskenderun’a güzel haberlerle döneriz.Bugünde takımlarımızın değerli danışmanlarıyla bir araya geldik ve bizlerden herhangi bir talepleri olup olmadığını sorduk, İSTE yönetimi olarak, elimizden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazırız”dedi.