15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliklerinin ikinci gününde, İskenderun Teknik Üniversitesinde(İSTE)“Teknoloji Darbelere Karşı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen panelde Doç. Dr. Yakup Kutlu ve Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kılıç konuşmacı olarak yer aldı.

İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda yapılan panele,İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, akademik ve idari personel katılım sağladı. Uçak kazası ve terör saldırısındayüksek öğrenimlerini İskenderun’da tamamlayan şehit polis memurları İrfan Aydoğan ve Burak Derya ile tüm şehitlerimizin ruhuna program Fatiha okunmasıyla başlarken,panelin ardından gerçekleştirilecek olan müzik dinletisi de bu kapsamda iptal edildi.

Saygı duruşu ve istiklal marşınınokunmasıyla devam eden panelde, moderatörlüğüİSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kutlu yaptı.  Kutlu: “3. Teknoloji, Darbelere Karşı Darbelere ve Devlet içindeki, yapılanmalara karsı teknoloji nasıl kullanılmalı” sorusunu cevapladı.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kılıç’ın canlı yayın ile katıldığı panelde “internet üzerinden yapılan hizmetlerin arttığını, ancak bu hizmetlerin güvenlik açıklarının iyi belirlenmesi gerektiğini” belirtti. Kılıç: “Ülkemizin yazılım konusunda başarılı olduğunu ve kendini teknolojinin her alanında geliştirmeye devam ederek teknoloji üreten bir ülke olmamızın önemine değindi.”