İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)Amanos Roket Takımı, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST’20 de başarılı bir atış yaparak finallerde nefes kesti.

Teknofest’20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında Türkiye de dördüncü olmayı başaran İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE),Amanos Roket Takımıyla Festivale hızlı bir giriş yaptı ve finallerde adeta nefesleri kesti.

Savunma Sanayi ve Havacılık alanına merak duyan öğrencileriyle kurdukları takımlarıyla ilgili alanda bir süredir çeşitli araştırmalar gerçekleştiren Amanos Takımı, hatırlanacağı üzere özgün roket yarışma kapsamında dört etaplı raporlamaları başarı ile tamamlayarak 586 takım içerisinden finallere kalmayı başarmıştı. Proje değerlendirme aşamasında kendi kategorisinde 14. olarak, maddi destek alıp Aksaray’daki atışlarda finale kalan İSTE Temsilcisi, final aşamasında da üretimi tamamlanan Tuğrul-01 isimli Orta İrtifa (10.000 feet) roketiyle izleyenleri büyüledi.

HEYECAN VE SEVİNÇ BİR ARADA

Teknik kontroller için uzman mühendislerden oluşan ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yetkililerine sunulan proje eseri, hakem değerlendirmesinden başarı ile onay alırken, festivalde atış yapmaya hak kazanan İSTE ekibi, atış günü büyük bir heyecan yaşadı. Tuğrul-01 isimli roket fırlatma rampasına yerleştirildikten sonra geri sayım yapıldı ve roket motorunun ateşlenmesinin ardından bu esnada oluşan heyecan yerini sevince bıraktı. Tuğrul-01 ait olduğu yere semaya doğru başarılı bir atış gerçekleştirerek önemli bir başarı sağladı ve İSTE’ye büyük bir gurur yaşattı.

REKTÖRLÜKTEN TEBRİK MESAJI

Konuyla ilgili İSTE Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada da Teknofest 20’de ki başarısından dolayı İSTEAmanos Takımı tebrik edilerek, şu görüşlere yer verildi:“Aksaray’da  gerçekleştirilenTeknofest 20’de güçlü rakipler karşısında alınan başarıdan dolayı emeği geçen tüm takım üyelerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz” denildi.