Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, Hatay’ın farklı noktalarında çıkan yangınların kontrol altına alındığına dair açıklama yaptı.

Hatay’ın çeşitli bölgelerinde oluşan yangınlar hakkında açıklama yapan Çiçek, ormanlık ve makilik alanlarda eş zamanlı yangınlara Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipler, Orman Genel Müdürlüğü ve diğer illerden gelen ekipler ile müdahale edildiğini ve yaklaşık 36 saat içerisinde yangınların kontrol altına aldığını ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mahir Çiçek yaptığı açıklamada: “Saatte ortalama 80 km hız ile esen ve sürekli yön değiştiren şiddetli rüzgârın etkisi ile ormanda başlayan yangın kısa sürede yayılma göstermiş olup, olağanüstü bir müdahale ile itfaiye ekiplerimizce yerleşim yerleri içerisine yayılması engellenmiştir. Ayrıca eş zamanlı olarak orman çevresindeki birbirinden bağımsız yerlerden birçok ihbar aldık ve hepsine etkin bir şekilde müdahale ettik. İlk gün yangında Koru Evleri mevkiinde 4 ev çatısı, 1 ev; bir okul bahçesi, İssume mevkiinde 7 ev ve 1 iş yeri çeşitli seviyelerde zarar görmüş,  Şahinler Tepesi ağaçlık alanda, Belen İskenderun inişinde yolun çevresinde bulunan toplu konutlar civarı ağaçlık alanlar, Anemon Otel çevresi ağaçlık alanda, Deniz Kuvvetleri Telsiz Birliği ağaçlık alanda, İskenderun sanayi bölgesi içinde otluk alan, Kışla Mahallesi’nde 2 filtre fabrikası atölyesi ve deposu, tuğla fabrikası çevresinde ağaçlık alanda ve İskenderun sebze halinde çıkan yangınlar söndürülmüştür. Nergizlik Mahallesi’nde 1 adet fabrika ve Nardüzü Mahallesinde 1 adet Antrepo yangında ağır hasar görmüştür. Bu yangınlar ile mücadele edilirken gün içinde Arsuz ilçesi Hacıahmetli kırsalında orman yangını meydana gelmiş, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılan yangın Orman ekipleri ile birlikte söndürülmüştür. Bunların dışında Nergislik Orman yangını rüzgarın da etkisiyle süratle dere yatağı üzerinden Karahüseyinli Mahallesine sirayet etmiş, İtfaiye ekiplerimizin yoğun duman ve şiddetli rüzgara ve bir çok noktada tutuşmalara rağmen süratli müdahalesi ile yaklaşık 20 ev ve bahçesi ile çevresi yangından hafif ve orta derecede zarar görmüş; ancak vatandaşlarımız ve köyümüz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır” dedi.

Açıklamasına devam eden Çiçek, “10.08.2020 tarihinde sabah saatlerinde tekrar Koruevler ve Petek Evler bölgesinde yangın meydana gelmiş ve 7 ev çeşitli seviyelerde zarar görmüştür. Gün içerisinde Arpaderesi Mahallesi kırsalında orman ve müteakiben zeytinlik alanda yangın devam etmiş, ekiplerimiz tarafından köye sirayet etmeden durdurulmuştur. Aynı zaman diliminde Osmaniye-Adana yol ayrımı bölgesinde, Yayladağı Çalıboğazı bölgesinde ve Samandağ ilçesinde yangınlara müdahale edilmiştir. Saat 20.00 itibari ile yangınlar tamamen kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmalarına devam edilmiştir” dedi.