Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin Beyzade Fm/TV’de Serkan Uğraş’ın sunduğu Haftanın Dosyası programının canlı yayın konuğu oldu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de programa telefonla bağlanak önemli açıklamalarda bulundu.

Programa telefonla katılan Kahveci 2 Eylülde tüm Türkiye’de meydanlarda çıktıklarını belirtti ve şunları söyledi;

*SAĞLIK ÇALIŞANLARINI AYAKTA TUTALIM SAĞLIK HİZMETLERİ AKSAMASIN*

“11 Martta ilk vakanın çıkması ile başlayan pandemi süreci hem dünyada hem de ülkemizde sağlık çalışanlarının yüklerini oldukça arttırdı. Ülkemizdeki tüm hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımızın tamamı canla başla ve fedakârlıklarla çaba gösteriyorlar. Sadece evdeki yakınlarını korumak, vatandaşın sağlığını korumak ve daha etkin bir hizmet vermek için evlerine gitmediler, çocuklarını görmediler, misafirhanelerde kaldılar dolayısıyla verilen bu hizmet süresince çalışma şartlarında yaşanan sıkıntılar var, çalışanların ücretleri ve sosyal haklarında sorunlar var bu sorunları çözelim ki sağlık çalışanlarını ayakta tutalım onlara moral ve motivasyon sağlayalım ve bu sayede de sağlık hizmetlerinin verimliliğini arttırmış oluruz.” Dedi.

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sağlık çalışanları olarak isteklerini şöyle sıraladı;

*DÖNER SERMAYE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SİSTEM DEĞİL*

Sağlık çalışanlarının faydalanmış olduğu döner sermaye sistemimi var. Yıllardır söylüyoruz bu sürdürülebilir bir sitem değil bu sistem her geçen gün bir adaletsizlik oluşturuyor bu adaletsizliği kaldıralım, daha hakkaniyetli ve daha kabul edilebilir bir sisteme ihtiyacımız var. Bir arkadaşımız 20 bin lira alırken diğer bir arkadaşımız 20 lira alıyor bu Allahtan reva mıdır? Bununla birlikte sağlık çalışanlarının ücretlerinde bir iyileştirme yapılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Yıllardır beklediğimiz 3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçmelidir. Dedi

*HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞEHİTLİK VERİLMELİ*

Ülkemizde yaklaşık 30 bin sağlık çalışanımız virüse yakalandı bu rakam toplam vaka sayısının yaklaşık %12’sini oluşturuyor ve 52 arkadaşımız hayatını kaybetti. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz var ve bu talebimiz için bir adım atılmamıştır.

*EK ÖDEME DEĞİL TEK ÖDEME*

Döner Sermayeden daha çok temel ücretlerde bir iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz. Ek Ödeme değil Tek Ödeme istiyoruz. Onu da maaş zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. İfadelerini kullandı.

*3600 EK GÖSTERGE YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ*

Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin Sağlık çalışanlarının özlük hakları konusunda en çok şikâyetçi olduğu hususun 3600 ek göstergenin söz verilmesine rağmen hala yerine getirilmemiş olmasıdır dedi. Şahin siyasilerin seçim meydanlarında 3600 ile ilgili sözler verdiğini ancak sözlerinde durmadığını söyledi.

“Cumhurbaşkanımız 3600 ek göstergeyi 4 iş koluna vereceğini açıklamıştı hemşireye, polise, din görevlisine ve öğretmene başka istidam yok mu? Hemşireye veriyorsun ebeye vermiyorsun, imama veriyorsun yanındaki müezzine vermiyorsun bu durum çalışma barışını bozar. Biz tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve hak eden herkese 3600’ün verilmesini istiyoruz. Dedi