Kültür Sanat Muhabirleri Ayasofya’da tarihe tanıklık ettiler

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Kültür Sanat muhabirleri derneği tarafından düzenlenen “Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliğinin üçüncü durağı İstanbul oldu. Kültür Sanat muhabirleri İstanbul’da iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan “Ayasofya’nın camii olarak tekrar açılması” kararı üzerine Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen gazeteciler Ayasofya’nın bu tarihi anına tanıklık etti.

Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları etkinliğinin üçüncü bölümünde açılış programı İstanbul’un ilim ve irfan kenti Üsküdar’da Üsküdar Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz açılış programına videokonferans yoluyla Ankara’dan katıldı. Medya, Kültür Sanat ve Turizm buluşmalarının Ülkemizin kültürel değerlerini tanıtmak adına önemli bir proje olduğunu dile getiren Yavuz, Kültür Sanat Muhabirleri Derneğini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

KAMYON ARKASI TİYATRO SAHNESİ 57 İLÇEYİ GEZECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Yardımcısı Yavuz şunları söyledi “Ülkemizde hızla alınan tedbirler sayesinde koronavirüsle mücadelede önemli başarılara hep birlikte imza attık. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulunun önerileriyle yapılan değerlendirme sonucunda normalleşme yolunda da artık bazı güzel atılımları yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ara verdiğimiz kültür sanat etkinliklerine 1 Temmuz itibariyle pek çok açık hava mekanında kurduğumuz sahnelerimizde başladık. Bugünlerde gerçekleştirmekte olduğumuz benim çok sevdiğim bir projemiz var. Bir kamyonun arkasını tiyatro sahnesi haline getirdik, Ankara’dan uğurladık. 50 gün boyunca Doğu ve Güney Doğu bölgemizde 57 ilçeye gidecekler. Hiç tiyatro salonu olmayan ilçelerde ve kasabalarda çocuklarımızla buluşuyorlar. Pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan çocuklarımıza bakanlık olarak böyle bir hediye gönderdik. Elbette tüm etkinliklerimizi de maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak, gereken tüm tedbirleri alarak düzenliyoruz”

ANADOLU GAZETECİLERİ GÖZÜYLE İSTANBUL

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ise buluşmaların temel amacının Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini kültür sanat muhabirleri vasıtasıyla gün yüzüne çıkarmak olduğunu aktararak, “Bu vesileyle iç turizmde bir hareketlilik sağlamak istiyoruz. Bu buluşmaların ilkini Ankara’da yaptık. Daha sonra koronavirüs sebebiyle ara verdiğimiz Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları etkinliğinin ikincisi Antalya’da gerçekleştirdik. Şimdi de Anadolu illerinden gelen kültür sanat gazetecileriyle İstanbul’un tarihine tanıklık eden değerlerini keşfe çıkarak İstanbul’u Anadolu gazeteciliği gözüyle kaleme almak üzere incelemelerde bulunacağız.” ifadelerini kullandı

Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmalarının ikinci gününde  Anadolu’dan gelen Kültür Sanat muhabirleri İstanbul’u Üsküdar Belediyesine ait Valide Sultan gemisiyle boğazdan gezerek tarihi ve kültürel değerlerini inceledi. Ayrıca Cam Mozaik sanatçısı MeyçemEzengin’in ve Ebru sanatının üstadı Hikmet Barutçugil’in atölyelerini ziyaret ederek ebru ve cam mozaik sanatlarının incelikleri hakkında bilgiler aldılar.

AYASOFYA’DA TARİHE TANIKLIK ETTİLER

Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları etkinliği dolayısıyla İstanbul’un tarihi mekanlarını keşfe çıkan Kültür Sanat muhabirleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ayasofya’nın tekrar müzeden cami olarak tekrar ibadete açılma” kararından sonra yönünü Avrupa yakasında ki Ayasofya’ya çevirdi. MuğlaTürk ve Redaktör TV Ayasofya önünden canlı yayına geçerken, Kültür Sanat muhabirleri bu tarihi ana tanıklık etmenin mutluluğunu canlı yayınlarda yorumladılar.