Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) aracılığıyla desteklediği 2019 yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, destek almaya hak kazanan “Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Mesleki Eğitim Merkezi” projesi imza töreni Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında gerçekleştirildi.

 

26 Ağustos 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da Valilik İskenderun çalışma Ofisi toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Vali Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Lütfi Kaşıkçı ve Abdulkadir Özel, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Tolga Depçi,  Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

 

 

İmza töreninde yaptığı konuşmasında Vali Doğan; ”Bugün açıklayacağımız bu proje 15 milyon TL’lik bir yatırım, üçlü bir yapı oluşturduk genelde DOĞAKA’ın işlerinde eş finansman oluyor. Bir miktarını DOĞAKA karşılıyor kalan kısmını ise ilgili kurum karşılıyor. Bu projede biz 10 milyonu DOĞAKA’dan 5 milyonu Valilik olarak biz vaat etmiştik. Ancak bu 5 milyonu Valilik olarak temin etmedeki zorluğu görünce de bir yapı oluşturalım bu yapı ile de bunu karşılayalım istedik.  Aslında Antakya’da bir yer hazırlamıştık yer orası olacaktı ama 5 milyonu bulmada yaşadığımız sorun üzerine İskenderun’a geldik. İskenderun’da Sanayi ve Ticaret Odası ile İskenderun 1. OSB Müdürlüğü 5 milyonluk finansmanı biz karşılarız dediler. İskenderun Teknik Üniversitesi de biz yer veririz dedi. Sayın Abdülkadir Özel Vekilimiz de orada devreye girdi sağ olsun bu şekilde bir birliktelik ile bunun yatırımını yapacağız. Yapacağımız Mesleki Eğitim Merkezi, İskenderun’da, Antakya’da, Hatay’ın geneli için sektöre eleman yetiştirecek. Sektörün en büyük sıkıntılarından bir tanesi, eleman bulmak.  Bu vesile ile kurulacak merkezde ara elemanlar yetişip sanayiye, sektöre hizmet edecek. Önemli hayırlı bir iş çok uzun bir takip sonucunda çıkarttık.  Hayırlı uğurlu olsun.  Bu projeler çıkartılması çok zor işler,  altyapısını hazırlayıp takip edip yatırma hazır hale getirmek büyük çabalar gerektiriyor.  Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İçerisinde 6 adet Atölye olmak üzere ; bunlar Bilgisayar Destekli Çizim Atölyesi, Doğalgaz Tesisatçılığı Atölyesi, Enerji Sistemleri Atölyesi, Filtre Atölyesi ve Drone ve Robotik Kodlama Sistemleri Atölyesi, Gemi Bakım Onarım Atölyesi. Bu atölyeler gerektiği zaman farklı sektörler için kullanabilecek şuan ilk planlama bu şekilde, binanın projesi hazır ve temelini de kısa süre içerisinde atarız diye düşünüyorum.  Yaklaşık  4.500 m² lik alanda kütüphane, konferans salonu da olacak,  iyi düşünülmüş bir proje, büyük bir ihtiyacınızı karşılayacağını düşünüyorum. ”dedi.