CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin,HGC İskenderun Temsilciliğini ziyaret etti.Ziyaretin ana konusu Koronovirüs ve İskenderun’da görülen ihmaller oldu. Her üç kişiden ikisin’de maske olmadığına dikkat çeken Şahin,özel izin gereği bu gün çocuklar sokakta ama birçoğunda maske yok. Sosyal mesafe kuralı hiçe sayılmış durumda dedi.

Pandemi konusunda Türkiye zaten geç önlemler aldı diyen Şahin, Türkiye İlk başladığı süreçte bu olaydan haberdar olmasına rağmen ülkelerle irtibatlarını devam ettirdi. Bu nedenle bulaşmaması zaten mümkün değildi.
Sn. HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın tespitleri genelde doğru çıktığına işaret eden Şahin,yani Hatay Koronavirüs konusunda kısmen bağışıklık kazanmış olabilir.
Umre den gelenlere ve sporculara tedbirsiz davrandıklarına dikkat çeken Şahin, ilk bulaşın bu şekilde Türkiye ye yayıldığını ifade etti.
ETKİN TEDBİR VE ZAMANINDA TEDBİR ANA FAKTÖRÜMÜZ OLMALIYDI.
Pandemi’de etkin tedbir ve zamanında tedbir ana faktörümüz olmalıydı sözlerini işaret eden Şahin, şu anda henüz vakalar sıfırlanmadı normalleşme erken başlatıldı. Bir inişe geçiş gerçekleşse de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.
Normalleşme yavaş yavaş olmalıydı. Birden bire başlatılan serbestlik toplumda yanlış algılara sebep oldu. Ne yazık ki bu konuda da bu ülke planlı yönetilmiyor.
Çalışma koşulları doğru düzenlenmedi bakınız biz ne yaptık öncelikle AVM leri ve kuaförleri açtık, sahilleri, parkları kapattık.
DESTEK PLANI KÜLFET PLANI HALİNE DÖNÜŞTÜ
Şahin, devlet kira yardımı yapar, sigortadan, vergiden muaf tutar bu destektir. Bir kısım vatandaşlara dağıtılan Bin TL ile 2 ay belki üç ay geçilmesi bekleniyor. Pandemi devam ediyor ve bu para ile idare edilmesi bekleniyor.
Peki, bu ödemeyi dahi alamayanların durumu ne oldu ya da ne olacak belirsizliğini koruyor.?
SORUMLULUK BENİM DEĞİL DEYİNCE SORUMLULUK SENDEN GİTMEZ.
Sağlık bakanlığının spor kulüplerine serbestlik vermesine de değinen Şahin, ancak bunu verirken ‘’sorumluluk benim değildir’’ demek tamamen yanlıştır tedbir sizliktir.
HATAY BARIŞ VE KARDEŞLİK ŞEHRİDİR
Hatay’ın barışa ve kardeşliğe verdiği önemi anlatan Şahin, bu süreçte hizipçilik yapmak doğru değildir, gelinen noktada hükumet çaresizliğine suçlu aramaktadır.
Kendi yönetiminde bir maske dağıtmaktan aciz olan hükumet başka ülkelere maske göndererek algı değiştirmeye çalışıyor.
BASIN DÖRDÜNCÜ KUVVETTİR
Tüm dünya da Medya önemli bir güçtür. Medya her konuda bilme hakkına sahiptir. Bildiklerini topluma yansıtma görevi yine medya ya aittir.
Doğru bilgiyi aktarmak Medyanın boynunun borcudur. Bu nedenle medya maddi manevi her konuda özgür olabilmelidir. Sadece doğruyu yazdığı için tutuklan mamalıdır.
HATAY TÜRKİYE’NİN VERGİ SIRALAMASINDA YEDİNCİ SIRADADIR
Hatay Türkiye’nin vergi sıralamasında yedinci sıradadır, ama hizmet alımında 56. sırada yatırım almaktadır. Yıllardır el değmeyen hizmet almayan bölgelerimiz var. Bunu defalarca meclise taşıdık. 5. Teşfik bölgesine alınması ile alakalı ısrarcı tutumuz ne yazık ki işe yaramıyor. Alay yolunda yaşanan trafik kazalarına da değinen Şahin, bu sözelde izin verdim izin aldım gibi cümlelerle yaptırım gerçekleşmiyor, kurumlar arasındaki diyaloglar resmi yazışmalar ile gerçekleşir.
Kara yollarına ait olan bu yolun projelendirilip HBB ye gönderilmesi gerekiyor ancak hala bir gelişme ya da ilerleme olmamıştır şeklinde konuştu.