İskenderun belediye idaresine bağlı olarak kurulan İSKENT ile alakalı olarak son günlerde artan dedikodu ve ihbarları mercek altına alan sizin gazeteniz Pusula,  2019 yerel seçimleri sonrası İskenderun Belediye Başkanlık Koltuğuna oturan Mehmet Fatih Tosyalı döneminde Belediye şirketi olan İSKENT’e  18 aylık süre zarfından 1,5 milyon Tl. civarında komisyon ödendiği konusunda iddialar üzerine İSKENT’i mercek altına almaya karar verdi.
Bir önceki Belediye Başkanlığı döneminde yasal manada bir engel olmamasına rağmen şirkete komisyon ödenmediği iddia edilirken, yeni dönemde ödenen komisyonun şirket tarafından nerelere harcandığı da merak konusu oldu.
Pusula sorumlu gazetecilik anlayışı ile iddialara yönelik olarak Kamuoyu nezdinde İskenderun Belediye Başkanlık Makamına sorulması gereken soruları sordu.
İşte o sorular;
“Her ne kadar önünde yasal bir engel yok ise de kamunun parasının kamuda kalmasının daha doğru olacağını savunan Gazeteniz Hatay’da Pusula,” İskenderun Belediye İdaresi İSKENT Çalışanları üzerinden Bir önceki Belediye Başkanı Seyfi Dingil döneminde Şirkete (İSKENT) ‘e KAR PAYI ödemiş midir? Ödemiş ise toplamda kaç Türk Lirası ödemiştir?
Mehmet Fatih Toysalı’nın Belediye Başkanı koltuğuna oturduğu tarih olan 2019 Nisan ayından buyana Şirkete ödenen KAR PAYI toplam miktarı kaç TL. dir?
İSKENT bu kar payını nerede kullanmıştır?”
diye soruyoruz, yetkililerden bu konuda kamuoyu önünde cevap bekliyoruz.”