Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Trend Medya’da “NaimeAkbin ile Siyaset Meydanı” programının canlı yayın konuğu oldu.

“ŞEHRİMİZLE BİZİM ARAMIZDA GÜZEL BİR SİNERJİ VAR”

Başkan Savaş, “Enerjik bir şehirdeyiz. İnsanlarımızın gelecekle ilgili kaygılarını azaltmak ve mutlu olmalarını sağlamak için gece gündüz koşturuyoruz. Çok şükür şehrimizle bizim aramızda güzel bir sinerji var. Bu sinerji bize hem hayat veriyor hem de mücadele ve azim gücümüzü yükseklere çıkartıyor. Bu nedenle biz hemşerilerimizden memnunuz. Onlar da bizden memnun ki üç dönemdir birlikte olabilmemiz için katkı sağladılar” dedi.

“ÇOK HIZLI İLERLEYEN BİLİŞİM ÇAĞINDAYIZ”

Bilişim çağında olunduğunu ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Savaş, “ Dünyayı ve Avrupa’yı biliyor, nerede hangi işler nasıl yapıldığını biliyoruz. Eskiden insanlar beş yıl boyunca kaldırım, asfalt ve park yapınca çok iyi işler yapıldığını düşünebiliyordu. Ama artık çok karmaşık bir zemin üzerinde belediye başkanlığı yapılıyor. Çok hızlı ilerleyen bilişim çağındayız. Biz de normal standart belediyeciliğin yapılması gerekeni yapıyoruz. Şehrimizin öncelikle moral ve motivasyon, sosyal ihtiyaçlarının ve ekonomik ihtiyaçlarının yükselmesi, ticari kaygılarının azaltılması, turizm alanındaki iyileştirme ve Hatay’ın tanınırlığının artması için elimizden geleni yapmaktayız. Hemşehrilerimizin bize destek vermeleri bizi daha fazla motive ediyor. Biz de Hatay’ı biraz daha ön plana çıkarmak, ticaret ve turizm kenti yapmak için çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“HATAY İÇİN GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUM”

Başkan Savaş, “ Ben daha önce üniversitede öğretim üyesiydim. Enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji anabilim dalı başkanıydım. Üniversitede rektör beyin baş danışmanıydım. Hatay’daki tıp fakültesi kurucularındanım. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin hızlı gelişmesini sağlayan dönemde de  başdanışmanlık yaptım. Eşim de akademisyen. Hatay için gece gündüz demeden çalışıyorum. 3.dönem belediye başkanlığı yapmaktayım. 11 buçuk yıldır belediye başkanlığı yapmaktayım. Ben üniversitede doçent iken tempolu çalışmaktaydım. Antakya belediye başkanlığı için mevcut iktidar beni aday göstermek istedi. Antakya belediye başkanlığı yaptım. 2013 yılında büyükşehir kararnamesi çıktı. 14 il büyükşehir kapsamına alındı. Onlardan bir tanesi de Hatay’dı. Mevcut iktidar partisinden ayrıldım. Saadet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi bana adaylık teklif etti. Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldum. Mevcut iktidar Partisi adayı Sadullah Ergin ile yarıştım. Şans bizim yüzümüze güldü ve kazandık. Ondan sonraki dönemde de belediye başkanlığı yapmaktayım. Siyasete girme işimiz kendi arzumuzla olmadı ama siyasette olmamız Hatay halkının isteği biraz da kendimizi mecbur hissetmemizden dolayı oldu. Çok şükür yoğun ve tempolu çalışıyoruz. Yoruluyoruz ama eve gittiğimizde başımızı yastığa koyduğumuzda hesabımızı rahat veriyoruz. O yüzden mutluyuz” dedi.

“BEN İNSANLARI PARTİLİ, MEZHEP VE KİMLİKLE AYIRMIYORUM”

Hatay’da hizmet açısından herkese eşit hizmet verdiklerini açıklayan Başkan Savaş, “ Biz ülkücü formatında yetişmiş bir insanız. Eşim sosyal demokrat görüşü ile yetişmiş. Bizi yetiştiren ve birleştiren Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Her partide kaliteli ve kişilikli insanlar varken bu ülkeye, şehre ve partiye yakışmayan insanları da gördüm. Bu nedenle ben insanları partili, mezhep veya kimlikle ayırmıyorum. İyi insan da vardır kötü insan da vardır. Bizim için iyi insan ülkesini seven, Atatürk’ün düşüncelerini benimseyen, Türk bayrağı altında vatandaşlık görevini yapan herkes iyi insandır. Hatay’a da bu gözle bakıyor ve hizmet ediyorum. Genel seçimlerde de insanlarımız bize sahip çıktı. Biz hizmet yaparken insanlara ideolojik açıdan veya partisel bakmıyoruz. İnsanlar bizi olduğumuz gibi seviyorlar. Bizim doğal halimize de oy veriyorlar. Tabi ki partimizin büyük katkısı var. Lütfü Savaş kimliği de insanlar tarafından iyi takdir ediliyor. Belediye başkanlıklarının da bu ölçüde olması gerektiğini düşünüyorum. Bir belediye başkanı insanların bütününü kucaklama şansına sahipse partisine de büyük oy getiriyor. Ver partisinin çıtasını yükseltiyor. Ver o partideki insanları daha da bütünleştiriyor” ifadelerini kullandı.

“KENDİMİZE REHBER KILDIĞIMIZ KONU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCE ZENGİNLİĞİDİR”

Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, “ Bizim kendimize rehber kıldığımız en önemli konu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce zenginliğidir. Bunun çerçevesinde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Sağdan veya soldan bakmanın hiçbir önemi yoktur. Yeter ki baktığınızda doğru yeri görebilesiniz. Ülkemiz de çok önemli aşamalardan geçmektedir. Dış politika, iç politika, eğitim, kültürel erozyon, hukuk sistemi ve ekonomik açıdan zor zamandan geçmekteyiz. Şu anda bunları düşünerek bu kavramlarla yol almazsak önümüzdeki süreçlerde çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu nedenle bizi birleştiren ülkemizin bütünlüğü, bayrağımız, Atatürk’ümüz ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizdir. Biz bu yüce varlıklar etrafında birleşmesini bileceğiz” dedi.

“HATAY GÖKKUKUŞAĞI GİBİ RENGÂRENK BİR ŞEHİR”

Başkan Savaş, “ Hatay gökkuşağı gibi rengarenk bir şehir. Farklı etnik unsur ve mezheplerden gelen insanların bir arada yaşadığı bir şehir. Hatay 13 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış, Anadolu’daki ilk ibadet yeri burada olmuş özel bir şehir. Çok şükür bizim renklerimizin zenginliği ve gönüllerimizin zenginliği bu ülke için atıyor. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti devletine mensup olmaktan ve bu ülkenin serhat şehri olmaktan gurur duyuyoruz. Ve Türk Bayrağı altında gurur ve mutlulukla yaşıyoruz. Cenazelerimizde bir arada olur bayramlarımızı da hep birlikte kutlarız. Bizim insanımız bayrağına ve atasına aşık” dedi.

Hatay’ın savaşın gölgesinde olduğunu belirten Başkan Savaş, 500 bin Suriyelinin Hatay’da yaşamasına rağmen herhangi bir sıkıntı yaşanmadığının altını çizdi.

Başkan Savaş, “ İskenderun bölgesinde 9 tane limanımız var. O limanlar sayesinde şua anda Hatay ayakta kalabiliyor. Çünkü bizim vergi gelirlerimizin%70-75’i bu limanlar ve İskenderun bölgesinden. Hatay’daki 14 ülkeye ihracatımız Suriye kapısından oluyordu. Burada lojistik sektörü çok dinamikti. Şu anda lojistik sektörü can çekişiyor. Ortadoğu ülkelerine karadan gitme şansımız çok azaldı. 1 Ekim’den itibaren Suudi Arabistan Türkiye’den ihracatı kabul etmeyeceğini açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inin bu konuda bir önlem alması lazım. Hatay ayakta duruyorsa ihracattan dolayı ayakta duran bir şehir. 1 Ekim’den itibaren ihracatımız kesilirse Hatay halkı çok zor durumda kalacaktır” ifadelerine yer verdi.

“BU VİRÜS BİZE İNSANLIĞI, AİLE MEFHUMUNU VE HİJYENİ ÖĞRETTİ”

Koronavirüs vakalarında Hatay’daki son durumla ilgili önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “450 civarında vakamız var. 30 büyükşehir içerisinde en rahat şehirlerden biriyiz. Ocak-  Şubat aylarında muhtemelen Türkiye bu virüsle karşı karşıyaydı. Ben Hatay’daki tüm cenaze sahiplerini ararım, niçin öldüğünü sorarım. Bu süreçte sorduğumda yaşlı ölümlerinin çoğunun  zatürreden, astımdan, bronşitten öldüğü akciğerlerle ilgili teşhis konulduğu  söylendi. Ben de yurt dışından geldiğimde çok hastalandım, korona virüsün tüm semptomlarını yaşadım, muhtemelen ben de o zaman bu hastalığı geçirdim. Ama hayat devam ediyor. Şu anda bu hastalığın ikinci dönemini yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu virüs Çin’de de Ekim ayından itibaren vardı ve Aralık ayının 19’unda pandemi seviyesi çok yükselince bunu araştırma gereği duydular. Hem Avrupa’nın hem de İran’ın tam ortasında, geçiş noktasındayız. İran’da ve Avrupa’da bu kadar vaka görülürken Türkiye’ye gelmemesi imkansız. Çin’den 1-1,5 ay sonra yayılmıştır ama pandemi seviyesine geldiğinde insanlar bu hastalığı konuşmaya başladı. Bu virüs laboratuvar ortamında hazırlananmış bir virüs, doğal hayattan bize geçen bir virüs değil. Kasım sonu gibi aşının bulunabileceğini düşünüyorum. İlkbahar’dan itibaren dünya rahatlama sürecine girecektir. Bu virüs bize insanlığı, aileyi mefhumunu, hijyeni öğretti. Bu süreçten sonra insanlar birçok parazit hastalığa karşı kendini korumak için dağarcığı gelişti. Ben 20 yaşındaki oğlumla bu süreçte tanıştım. Oğlum 8,5 yaşından itibaren ben belediye başkanı olduğum için ilgilenemiyordum. Bu musibet bize fayda getirdi diyebilirim” açıklamalarında bulundu.

“3 YIL İÇERİSİNDE AVRUPA’DA OYNAMAK İSTİYORUZ”

53 yıl sonra Süper Lig’e çıkan Hatayspor’un başarısı ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Hatayspor batıyordu ve aynı zamanda 3. Lig’e düşüyordu, çok fazla borcu vardı. Takımı düşmekten kurtardık. İlk yıl 2. Lig’de play- off oynadık, ikinci yıl direk 1. Lig’e çıktık. 1. Lig’de ilk yıl üçüncü olduk, Gaziantep ile play-off oynadık ama penaltılar sonucunda elendik. İkinci yılda ise direk Süper Lig’e çıktık. Şu anda Süper Lig’deyiz. Herkes bizi asansör takım olarak görüyordu ama çok güzel bir yapılanma yaptık.  Takıma çok bilimsel çalışan hoca ve onun yardımcılarını atadık. Takımda revizyon yaptık, Hatay’a faydası olan futbolcuları bıraktık, yeni transfer yaparken menajerlerin esiri olmadık, kendimiz bütün maçlarını izleyerek talep ettik. Biraz zor ve yavaş bir süreç yaşadık ama sonuç itibari ile çok güzel bir takım kurduk. 3 haftada 7 puan aldık.  Biz asansöre binmek için gelmedik, burada kalıcı olacağız ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde Avrupa’da oynamak istiyoruz. Benim Hataylılara ve Hataysporlulara bir sözüm var. Bu Hatayspor seyircisini Barselona ile tanıştıracağım dedim, onu yapmadan da bu işi bırakmayacağız” dedi.

“BU SENEKİ HEDEFİMİZ LİGİ İLK 10’DA BİTİRİP UMUT VEREN BİR TAKIM OLMAK”

Hatayspor ile ilgili önemli bilgiler paylaşmaya devam eden Başkan Savaş, “Futbol çok değişken bir şey tek bir yanlış hamle yaparsanız bütün takımı etkilersiniz. Ben amatör olarak futbol da oynadım, işin içindeyim, bilirim. Hem sportif direktör, hem yöneticiler hem de hoca ile takımı tartışırım ama işlerine karışmam. Gözümün orada olduğunu ve her şeyin farkında olduğumu hissettiririm. Yeni stada belki Sivas maçı ile girebiliriz. Kasım ortası gibi olacak. Şu anda transferlerimizi bitirdik. Kadromuzu yeterli görüyorum. Anadolu’dan çıkan bir takım olarak çok fazla açılmak istemiyoruz. Bunun ekonomik maliyeti çok fazla oluyor. Ekonomik dar boğazı yaşamak istemiyoruz. Bu seneki hedefimiz ligi ilk 10’da bitirip, önümüzdeki yıllara umut veren bir takım olmak” dedi.

EXPO İLE AMACIMIZ, HATAY’IN TİCARET KAPASİTESİNİ VE TURİZM KATSAYISINI ARTTIRMAK”

EXPO ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ EXPO’yu 2017 yılında aldık, ondan 9 ay sonra Unesco tarafından Gastronomi Şehri olduk. EXPO iki ana bölgede yapılacak. Biri Antakya- Defne üzerinde diğeri de Arsuz ilçesinde Karaağaç mevkiinde yapılacak. İkisi yaklaşık 309 dönümlük bir yer ediyor. İkisinde de ayrı ayrı organizasyon yapacağız. Antakya ve Defne bölgesinde 13 medeniyeti tasvir eden 1650 metrekarelik bir mozaik olacak ve 13 ayrı medeniyeti temsil eden 13 ayrı bahçe olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro, tıbbı aromatik bitkilerin ve Hatay’a özgü çiçeklerin olduğu yerler olacak. Yurt dışı ile ülkemizden gelen şehirlerin kendi bahçeleri olacak. Tüm bunların dışında Gastronomi Köyü de yapıyoruz. Bu gastronomi köyü ile sera yapıp dikey ve organik tarım ile gastronomi köyünü besleyecek sebzeler yetiştireceğiz. Her yaştan insanımızı eğlendirecek eğlence merkezlerimiz olacak. İskenderun tarafında da bütün dünyada gastronomi şehri unvanını kazanmış aynı zamanda bizim İpek Yolu üzerinde baharatı ile ünlü şehirlerimizi de çağıracağız. UNESCO tarafından tescillenmiş şehirlerimizin hem bahçesi hem de mutfakları olacak. Ayrıca orada 10 bin kişilik bir konser alanı da yapıyoruz. Pandemi hızını keserse 23 Nisan’da başlayacağız, 29 Ekim’de de bitireceğiz. İkisi de bizim için milli ve onurlu iki gün. İnşallah beklediğimiz gibi olur 2 milyon insan gelir. Amacımız Hatay’ın ticaret kapasiteni arttırmak, turizm katsayısını yükseltmek, tanınırlık oranını arttırmak, Ortadoğu,  Kuzey Afrika ve Anadolu’nun ortasında önemli bir ticaret merkezi olmuş olan Hatay’ın ticaret ve turizmde kendini ispat etmesini sağlamak. Ve tabi ki 9 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay insanının yüzünü güldürmek ve umutlandırmak” dedi.

UNESCO tarafından tescillenen Hatay mutfağının hızlı bir ivme kazandığını da belirten Başkan Savaş, “Şu anda Hatay’a bir Gastronomi Evi yaptık, çok güzel yemeklerimiz var. EXPO’daki Gastronomi Köyü de yurt dışından gelen mutfaklar da kalıcı olacak. Gelen misafirler hem Hatay’ın hem de tüm dünya mutfağını tatma fırsatı bulacak” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ: KIRSAL KESİMİN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Hataylı kadınların ticari ve ekonomik anlamdaki çalışmaları hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ Hataylı kadınlar; katılımcı, ufku açık, cevval ve eşine yardım eden kadınlardır. 52 tane kooperatif var. 250 kadına sera yaptık, kadınlar orada çiçek yetiştirip bize satıyorlardı. Şu anda gittikçe artan bir ekonomik sığlaşma var. İnsanlar ürettiğini satamıyor sattığını parasını tahsil edemiyor. Bütün bunlar için biz 2,5 yıldır özellikle kırsal kesimde insanların ekonomik refah seviyesini yükseltmek için çalışıyoruz. Gerek bireysel gerekse kooperatif bazında kalkındırmak için, hem üretilecek malları teknolojiye uygun ve doğal olarak üretmek hem de ürettikleri malları pazarlamak, markalaştırmak, marka değeri 3 Lira iken üreticinin 7 TL kazanmasını sağlamak. Bu hafta onun için bir temel atacağız. Bireyler ve kooperatif ile bir şirket kurup teknoloji ile buluşturduğumuz ürünleri endüstriyel ürün olarak da pazarlamak istiyoruz. Yani kırsalın kalkınması için 2,5 yıllık çalışmamıza artık start verip pratiğe dökeceğiz” açıklamalarında bulundu.

“ALT YAPIDAN ÜST YAPIYA HER ALANDA HİZMET EDİYORUZ”

Kentin incisi Asi Nehri’nin de artık kente yakışır bir hal aldığına vurgu yapan Başkan Savaş, “Eskiden Asi Nehri kenarında oturan insanlar kötü kokudan pencere açamazdı. Şimdi ise temiz ve şehre yakışan bir Asi Nehri var. Hatay’ın alt yapısı da çok atıldı. 50 -60 yıldır hiçbir şey yapılmamıştı. Şu anda 9 tane arıtma tesisini bitirdik. 2 tanesinin de temelini bu sene atacağız. 2017 yılında Hatay alt yapı şampiyonu oldu, en fazla alt yapı yapan belediyeydik. Muhtemelen 2020 yılında da aynı şampiyonluğu elde edeceğiz. Alt yapıdan üst yapıya her alanda Hatay’a hizmet ediyoruz. Kadın Basketbol Takımımızın da iki tane Cumhurbaşkanlığı Kupa’sı var, inşallah bu sene de Türkiye Şampiyonluğu kupasını alırız” açıklamalarında bulundu.