Başkan Yaşar Düzen Güven Tazeledi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörler Derneği) Hatay Şubesi’nin 12. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Merkezi İskenderun’da bulunan TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörler Derneği) Hatay Şubesi’nin gerçekleştirilen 12. Olağan genel kurulunda güven tazeleyen Başkan Yaşar Düzen, il genelindeki stat sorununa dikkat çekti.

İTSO Başkanı Yılmaz; “Şehrin Dinamikleri Elini Taşın Altına Koymalı”

Genel kurula katılan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “İTSO olarak her zaman TÜFAD’ın yanında olduk. Desteklerimizi esirgemedik. Bundan sonra da sizlerin yanınızdayız. İskenderunspor’a ve futbola gönül vermiş Futbol Antrenörlerimiz sayesinde Türk futboluna sayısız yıldızlar kazandırdık. Bundan sonra da geleceğin yıldız futbolcularının bölgemizden çıkacağına inancım tamdır. Tüm zorlukları ve kısıtlı imkanlara rağmen bulunduğu konum itibari ile önemli bir yerde bulunan İskenderun sporumuzu daha iyi yerlere getirebilmek için el birliği ile çalışmamız lazım. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, spor sanat ve ekonomisi ile aynı orantıdadır. Şehrimizde en büyük ihtiyacını hissettiğimiz stadyumun bir an önce yapılması lazım. Bu konuda bizlerde üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Temennimiz,İskenderun spor başta olmak üzere TÜFAD ve spor camiasının kenetlenmesi gerekiyor.Bu şehrin dinamikleri elini taşın altına koyması lazım” dedi.

Genel Kurulda üyelere hitap eden TÜFAD Hatay Şube Başkanı Yaşar Düzen ise, pandemi ve deprem felaketiyle karşı karşıya kalan bölgede profesyonel futbolun süratle normalleşmesini sağlamak için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekerek; “Bu konuda yönetimimize ve istişaremize büyük görev düşüyor. Stadyumlar malum konteyner kent ve çadır kent olmuş durumda. Ama bu normalleşmeyle birlikte bunları da aşacağız” dedi.

Derneğin bundan sonraki hedefinin de özellikle futbolda normalleşmeye katkı sağlamak olduğuna işaret eden Başkan Yaşar Düzen; “Çünkü amatör futbol insanları zararlı alışkanlıklarından özellikle gençleri bir nebze de olsa alıp çekiyoruz. Futbolun ve profesyonel futbolun bir önce normalleşmesini istiyoruz. Ayrıca üst liglerde oynayan ilimizde  Hatay sporumuz ve İskenderun sporumuz var” diye konuştu.

  1. Olağan Genel Kuruluna tek listeyle gidilen TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörler Derneği) Hatay Şubesi yeni yönetimi Yaşar Düzen Başkanlığında seçildi.

Kırıkhan Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Karate Öğrencileri Antakya’da Düzenlen Hatay şampiyonası Türkiye seçmelerinde Kata ve Kumite de 20 Sporcunun tamamı şeçmelere katılmaya hak kazandı.

Sporcular; “14 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük elde Etti.

Katada Toplamda 10 kişi ile katılım sağladı. 3 birincilik, 2 ikincilik, 4 üçüncülük elde etti.

– Zeynep Reyyan Çolak minik kız 30 kg da hem kata hem kumitede birinci oldu iki birincilik madalyası kazandı.

– Büşra batar ümit kız 45 kg iki birincilik ödülü aldı.

– Kerim koca genç erkek 65 kg iki birincilik madalyası kazandı.

Kumitede dereceye giren sporcular; Zeynep Reyyan Çolak 1., Selena duran 1.Büşra batar 1.

Nurbanu dogel 1., Belinay yakıcı 1., Muhammed cakmur 1., Kerim koca 1., İkra nur ışık 1., Nisa Koca 1., Asya naz ibicik 1., Büşra tangut1., Esmanur Hacer yüksel 1., Duygu Demir 1., İkra esma kıraç 2., Elif ece tangut 2., Fatoş sürer 2., Zahide incecik 2.İkra su kayiskanat 3.

Hira nur kayiskanat 3., Katada dereceye giren öğrenciler, Zeynep Reyyan Çolak 1., Büşra Batar 1., Kerim koca 1., Nurbanu döğel 2., Esmanur Hacer yüksel 2., İkra esma kıraç 3., Selena duran 3., Asya naz ibicik 3., İkra nur ışık 3., Muhammed cakmur 3.

Birinci ve ikinciler 24 Şubat 28 Şubat tarihleri arasında Sakarya’da yapılacak olan wushu federasyonu BUDO Kai do branşında Türkiye şampiyonası na girmeye hak kazandılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan YAVUZ; “ Bu güzel başarıya imza atan Milli Antrenörümüz Ali Çeltik başta olmak üzere bütün sporcularımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.

 

 

Kırıkhan’a bir dev eser daha
-Kapalı spor salonu açılışı bekliyor

Kırıkhan’da Uluslararası standarda sahip Kapalı Spor Salonu yapımı tamamlandı. Gençlik ve Spor bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun bizzat yakından takip ettiği salon açılışa hazır. Spor Salonu Şubat ayı başında ilk etkinliğe ev sahipliği yapacak.

2000 seyirci kapasiteli ve 5 ayrı antreman sahasına sahip olan Kırıkhan Kapalı Spor Salonu, Kırıkhan’daki spor faaliyetlerine çok büyük gelişim sağlaması bekleniliyor. Gençler salonun açılışına büyük heyecanla bekliyor..

60 MİLYONLUK DEV YATIRIM
Bazı özelikleri ile Hatay’ın en gelişmiş Kapalı Spor Salonu olma özelliğine sahip Kırıkhan Kapalı Spor Salonu 60 milyon TL mal oldu. Zaman eleştirilere konu alan ve Yapımı 4 yıl süren salon yakından takiple sonunda tamamlandı.

Uluslararası standartta yapılan ve her türlü müsabakalar için uygun olan 2000 kişilik arena tipi Kırıkhan Kapalı Spor Salonunda 1250 m2 ve 550 m2 basketbol antreman sahası yer alıyor.

Uluslarası standardda Basketbol, voleybol, hentbol mallarına ev sahipliği yapma özelliğine sahip salon şehirde büyük sevinç yarattı.

Tüm spor branşlarını kapsayan 550 m2, 4 adet antreman salonunun dışında 2 adet sauna ve 2 adet vitamin bar bulunuyor. Salon üstün özellikleriyle tam bir spor kompleksi niteliği taşıyor.

Kapalı spor salonu şehirde büyük heyecanla karşılanırken halk teşekkürlerini iletti..

YAYMAN “YAPARSA AK PARTİ YAPAR”
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman “Kırıkhan’da gençlerimizin heyecanla beklediği bu dev eser hayırlı uğurlu olsun. Yapımı uzun sürdü. Müteahhit Ayrıldı. Korona oldu. Çok büyük sorunlar çıktı. Kasapoğlu bakanımıza konuyu ilettik. Sağ olsun yakından ilgilendi. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Böylesine devasa bir spor tesisine sahip olmak şehrimiz adına sevindirici bir gelişmedir. Sporcu kimliğiyle bilinen Kırıkhan’da daha geniş kapsamlı hazırlanma ve çalışma ortamı ile başarılara ivmeler kazandırılacaktır. “dedi.

Yayman, bu büyük hizmet için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Bakanımız Mehmet Kasapoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Her zaman söylediğimiz gibi yaparsa AK Parti yapar.. ifadesini kullandı..

Bu hafta kendi evinde Trabzonspor’u ağırlayan AtakaşHatayspor, maçın ilk dakikalarında geriye düştüğü maçtan 2-1 galip ayrılmayı bildi ve çok önemli üç puanı hanesine yazdırdı.

AtakaşHatayspor’a galibiyeti getiren golleri Ayoub El Kaabi ve Bertuğ Yıldırım kaydederken, Trabzonspor’un tek golü Enis Bardhi’den geldi. Trabzonspor’da Manolis Siopis ve Hatayspor’da Ze Luis’in vuruşları direkten döndü.

İskenderun ilçesinin ve Hatay ilinin TFF 2. lig Kırmızı gruptaki temsilcisi İskenderunspor futbol takımı evsahibi olarak ağırladığı grubunun dibindeki Pazarspor’la yenişemedi.

İskenderun Sarıseki mahallesinde yapımı devam eden stadyum inşaatının bitmemesi yüzünden Rakibi Pazarspor’u komşu ilçe kırıkhan stadyumunda ağırlayan İskenderunspor evinde oynadığı bu maçta da 3 puan alamadı ve maçı berabere bitirerek 1 puana razı oldu.

İskenderunspor bu sonuçla 1. lige çıkma mücadelesinde  önemli bir puan daha kaybetmiş oldu.

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatayspor Onursal Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş bir radyo programında Hatayspor ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SAVAŞ: “19 TAKIMIN HEPSİNİN BORCU VAR, EN AZ BORCU OLAN KULÜPLERDEN BİRİYİZ”

Hatayspor’a bir dönem transfer yasağının getirildiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Savaş, “Her takımın borcu vardır, o borcun ödenmesi durumunda transferi açılır. Muhtemelen, sadece Hatayspor değil birçok takımın ödemesi gereken borç vardır, onlarınki de kapalıdır. Borçlarını ödedikleri zaman tahtayı açabilirler, transfer yapabilirler. Bizim de önümüzdeki hafta başında borcumuz neyse ödenir, ödenen borçtan sonra transfer yapacaksak yaparız. Ama biraz sanki kasti çıkarılmış bir haber bu. Bakıyorsunuz şu anda Türkiye’de 19 takım varsa Süper Lig’de hepsinin borcu var, biz en az borcu olan kulüplerden bir tanesiyiz, onu da söyleyeyim. Bu rutin bir durum. Futbolcular alacaklarını, federasyona bildiriyorlar. Federasyon da bu borcu ödeyene kadar transfer yasağı koyuyor, ödedikten sonra transfer yasağı açılır” dedi.

“BU LİGDE HERKES HERKESİ YENEBİLİR”

Galatasaray’ın kalecisi FernandoMuslera’nınHatayspor maçının Fenerbahçe maçından daha zor olacağını söylediğinin belirtilmesi üzerine Savaş, “Zordur çünkü derbi maçlarda heyecan seviyesi yüksektir, konsantrasyon yüksektir ve ona göre futbolcular kendilerini hazırlar. Derbi sonrası daha zayıf bir takım geldiğini düşündükleri için, “nasılsa yeneriz” diye sahaya çıkacaklardır. Muslera bu konuda haklı, ben de aynı şekilde düşünüyorum. Zaten futbolu futbol yapan, bu kadar cazip kılan en önemli etkenlerden bir tanesi sonucunun belli olmamasıdır. Takımlar maça favori çıkabilir ama maçın sonucu, favori takımının mağlup olacağı şekilde sonuçlanabilir. Bu, biraz da kendi arkadaşları maça odaklansın diye söylenmiş bir cümle gibi algılıyorum. Şu bir gerçek ki bu ligde herkes herkesi yenebiliyor. Şu bir gerçek ki derbi maçlarının havası, konsantrasyonu, mücadele gücü, azmi farklıdır. Onlar için sıradan bir maçtır bu, bu maçta arkadaşlarını motive etmek istemiştir” dedi.

“GÜCÜMÜZ NEYSE O GÜCÜ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Savaş, Hatayspor – Galatasaray maçı ile ilgili, “Volkan Hoca’dan önce biraz kötü gidiyorduk, ondan sonra iyi gittik ama son maçlar 3 beraberlik aldık, 1 mağlubiyet aldık. Biraz gol yollarında şanssızlık var, gol pozisyonlarına giriyoruz ama atamıyoruz. Dilerim, girdiğimiz gol pozisyonlarını atarız ve AtakaşHatayspor, kendinden beklenildiği gibi, ilk 10’a, hedefine doğru gider” diye konuştu.

Teknik hoca Volkan Demirel’in performansından ve ekibinden memnun olduklarını anlatan Savaş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bir defa mütevazı bir arkadaşımız. Hedefleri olan bir arkadaşımız. Takımla düşünceleri hem ekonomik anlamda hem de başarı anlamında bizimle örtüşen bir kardeşimiz. Biz, şu ana kadarki performanstan memnunuz. Son 3 beraberlikte, girdiğimiz pozisyonları gole çevirebilseydi arkadaşlarımız galip de gelebilirdik. Ama bu şanssızlığın yarından itibaren biteceğini düşünüyorum. Girdiğimiz pozisyonları atabiliriz. Fenerbahçe karşısında ilk 10 dakikada bir ofsayt, bir de normal kaçan golümüz vardı. 2-0 olsaydı o maç farklı bitebilirdi. Ama belli olmuyor işte, geçen hafta Galatasaray, deplasmanda Fenerbahçe’yi 3-0 mağlup etti. Zaten işte futbolu heyecanlı kılan bu sonuçlar. Bu nedenle, biz Galatasaray maçına mağlup olacağız diye gitmiyoruz, hazırlandı arkadaşlar. Gücümüz neyse o gücümüzü ortaya koyacağız. En kötü ihtimalle maçtan beraberlikle ayrılmayı hedefleyen bir takımız.”

Evinde oynadığı son iki karşılamadan birer puanla ayrılan AtakaşHatayspor Antalyaspor ile 0-0 berabere kaldı. Yeni Hatay Stadı’nda oynanan karşılaşmada iki takım da fırsatlar yakalasa da gol sesi çıkmadı.

İki takımın da galibiyet hasreti 4 maça çıktı. Volkan Demirel’in ekibi AtakaşHatayspor ve Nuri Şahin’in ekibi Antalyaspor, haftayı 17 puanla tamamladı.

MAÇTAN ÖNEMLİ DAKİKALAR

AtakaşHatayspor karşılaşmanın 51. dakikasında gole çok yaklaştı. Bertuğ şık bir hareketle topu önüne aldı ancak vuruşunda kaleci Alperen gole izin vermedi.

  1. dakikada ilginç anlar yaşandı. Riberio rakibinden kaptığı topu müsait durumdaki El Kaabi’ye çevirdi. El Kaabi çerçeveyi bulamadı ve teknik direktör Volkan Demirel çok sinirlendi.

Antalyaspor 65. dakikada etkili geldi. Kaleci Erce’nin istediği gibi uzaklaştıramadığı topta Fernando çok sert vurdu ancak meşin yuvarlak direğin dibinden dışarı çıktı.

  1. dakikada iki takım da galibiyetin eşiğinden döndü. Fraport TAV Antalyaspor, Haji Wright ile net fırsattan faydalanamadı. Atakaş Hatayspor’da ise El Kaabi’nin vuruşunda kaleci gole izin vermedi. Dönen topu Muhammet Mert tamamlamak istedi ancak yakın mesafeden vuruşu dışarı çıktı.

Süper Lig’de mücadele eden AtakaşHatayspor için tasarlanan ikonların tanıtım toplantısı Yeni Hatay Stadyumu’nda törenle gerçekleşti.

Törene, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve A.Hatayspor Onursal Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve eşi Prof.Dr.Nazan Savaş, A.Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel, Teknik direktör Aykut Kocaman, yönetim kurulu üyeleri ve oyuncular katılım gösterdi.

 

Salonu dolduran taraftarlar, tezahürat eşliğinde alkışlarla A.Hatayspor’a destek vererek yoğun ilgi gösterdi.

Toplantıda katılımcılara Türkiye’de sadece Hatay’da yaşayan Dağ Ceylani türü olan GazellaGazellalar ile ilgili belgesele de yer verilerek ve sunum yapıldı.

ÖZAT: A.HATAYSPOR GAZELLA GAZELLA GİBİ ASLA PES ETMEYEN BİR TAKIM

Toplantıda açılış konuşmasını yapan A.Hatayspor Başkan Vekili Mustafa Özat, “Futbol enerjisi ve adrenalini yüksek bir spor dalıdır. Bizler A.Hatayspor’un sadece konuşulan takım olarak değil futbolun ötesine gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda da Avrupa kapılarına kadar gitmek istiyoruz. Sizlerin desteği ve başkanımızın sayesinde ikon arayışına girdik. İkonumuzun Hatay’ı ve takımımızı temsil etmesini istedik. Ve sadece Hatay’a özgü olan dağ ceylanları Gazellagazella konusunda karar aldık. A.Hatayspor, Gazellagazella gibi asla pes etmeyen bir takım. Gazellagazellalarımız hırslı, atak ve ortama uyum sağlayan bir canlı türü. İkonumuzun Hatay’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DEMİREL: ASİ ŞEHRİN ASİ İKONLARIYLA DAHA GÜÇLÜ BİR TAKIM OLACAĞIZ

A.Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel, “Takımımızın ikonları gerçekten çok güzel olmuş. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Asi şehrin asi ikonuyla daha güçlü bir takım olacağız. Sizlerin de desteği ile takımımızı daha yukarılara koşan bir takım olması için elimizden geleni yapak ve istediğimiz yerelere geleceğiz” diyerek takımın Gazellagazella gibi güçlü ve hırslı bir takım olduğunu vurguladı.

HBB Başkanı ve A.Hatayspor Onursal Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da Hatay’ın günümüze gelen başarılarından da söz ederek düşüncelerini paylaştı.

SAVAŞ: HER ŞEY DÜŞER A.HATAYSPOR DÜŞMEZ

Başkan Savaş konuşmasında, “ A.Hatayspor 1967 yılında birçok büyüğümüzün alın teriyle ve cep harçlığıyla kurulmuş bir takım. Ben 14 yıldır belediye başkanı olduğum sürece ve Hatayspor’un bir neferi olarak takımımızın maddi ve manevi her zaman peşinde koştuk. Rabbim 3.Lig’e düşerken Süper Lig’e çıkarmaya bizlere nasip etti. Bu hepimiz için çok büyük bir onur. Herkes Hatayspor düşer dedi ama düşmedi. Her şey düşer ama A.Hatayspor düşmez” diye konuştur.

 

En sıkıntılı zamanlarında kurulmuş takımın çok ciddi başarıların altına imza attığını da sözlerine ekleyen Savaş, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün soy ismi verdiği Atakaş’ın(i (takım sponsoru)ismini taşıdığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne de son emanet olarak bıraktığı Hatay’ın takımını ayakta tutmak ve Avrupa’da top koşturması için mücadele etmek hepimizin görevi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Anadolu takımlarında bu ilk olan ikonumuz hepimize hayırlı olsun ve şans getirsin” dedi.

 

KOCAMAN: A.HATAYSPOR’U İLGİ VE MERAKLA TAKİP EDİYORUM.

 

Hatay’ı ziyaret ederek toplantıya da onur konuğu olarak katılan Aykut Kocaman, “ Hatay da olmakta çok mutluyum ve onurluyum. Sevginin, saygının ve hoşgörünün kentinde olmak çok büyük mutluluk. Bunu burada yaratan herkesin eline sağlık. İkonlar harika olmuş. Bundan sonra daA.Hatayspor’u ilgi ve merakla takip edeceğim” açıklamalarında bulundu.

 

Toplantının sonunda HBB Başkanı Lütfü Savaş, ikonlu olan ilk forma ve A.Hatayspor’un son kupasını Aykut Kocaman’a hediye etti.

Wushu federasyonu tarafından 10 – 11 Aralık 2022 tarihleri arasında Kırıkhan Şehit Gülşah Güler Sosyal Tesisi Spor salonuna düzenlenen Sarıkamış Şehitleri anma Budokaido Hatay şampiyonasındaKırıkhan belediyesi gençlik ve Spor kulübü Hatay Şampiyonu oldu.

Şampiyonaya toplamda 200 öğrenci katıldı.

Birinci Kırıkhan belediyesi gençlik ve Spor kulübü takım halinde Hatay şampiyonu olur iken;

Yayladağı belediyesi spor kulübü ikinci, İskenderun Tolan spor kulübü üçüncü, Altınözü Kaymakamlığı dördüncü oldu.

Karate sporunda Kırıkhan 19 yıldır Hatay birinciliğini kazanarak kırılması güç bir rekora da imza atmış oldu.

Kırıkhan belediyesi gençlik ve Spor kulübü takımı;

Erkekler katılan sporcu sayısı 25: Kazananlar: Dört 1.’lik, Üç 2.’lik, Yedi 3.’lük.

Kızlar Kazananlar: Sekiz 1.’lik, On 2.’lik, Yedi 3.’lük.

Ayrıca kata ya 11 erkek sporcu katıldı: Bir 1.’lik, Bir 2.’lik, İki 3.’lük.Toplam dört derece alındı.

Kızlarda kata ya giren dokuz sporcu: Üç 1.’lik, İki 2.’lik, Bir 3.’lük. Toplam altı derece.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan YAVUZ; “ 19 Yıldır Hatay şampiyonluğunu elinde bulunduran Kırıkhan’ımızla gurur duyuyorum. Bu güzel başarılara imza atan başta Milli Antrenörümüz Ali Çeltik olmak üzere bütün sporcularımızı tebrik ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” Dedi.

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 12. Haftasında Hatay Büyükşehir Belediyespor ile Bursa Büyükşehir Belediyespor karşı karşıya geldi.

Baştan sona büyük çekişmeye sahne olan mücadelede gülen taraf 3-2’lik skorla ev sahibi Hatay Büyükşehir Belediyespor oldu.

Maça konuk Bursa temsilcisi iyi başladı. İlk sette oyuna ağırlığını koyan Bursa Büyükşehir Belediyespor seti 25-21 kazandı ve setlerde 1-0 öne geçti. İkinci sette oyunun hakimi Hatay Büyükşehir Belediyespor oldu. Bartozs ve Burhan ile file önünde skor üreten mavi-beyazlılar ikinci seti 25-16 kazandı maça denge geldi. 1-1.

Mücadelenin üçüncü seti, konuk Bursa temsilcisinin 25-13 üstünlüğü ile tamamlandı.  Dördüncü sette roller yine değişti ve Hatay temsilcisi yine üstünlüğü ele aldı. Fatih Eren ve Furkan ile maça tutunan Hatay temsilcisi seti 25-19 kazandı ve maç tie-break setine gitti.

Maçın final setinde üstünlük sürekli el değiştirdi. Son sette hata yapmayan Hatay Büyükşehir Belediyespor seti 15-11, maçı da 3-2 kazanarak haftayı galibiyetle tamamladı.