Sadece Futbol değil, Hatay’da spor iki döneme ayrılmalı. Lütfü Savaş’tan önce, Lütfü savaş’tan sonra diye.

*Antakya Belediye Başkanı iken de biliyorduk spora olan ilgisini mesela 24. Ve 26. Cumhurbaşkanlığı Kupasına kazanan Hatay Büyükşehir Kadın Basket kulübü onun talimatıyla 2010 yılında kuruldu. Antakya Belediyesi Kadın Basket Takımıydı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı oldu. Sonra Birer birer basamak atlayarak Türkiye Kadın Basket 1. Ligine çıktı. 2 kez Türkiye’nin en köklü takımlarından Fenerbahçe Kadın Basket Takımını  finalde yendi ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını Hatay’a getirdi. Halen bu ligde başarı ile Hatay’ımızı temsil ediyor.

*Mesela Ata sporlarımızdan biri olan Aba Güreşi Lütfü savaş sayesinde yineden dirildi.  Azmi sayesinde Aba güreşinin uluslar arası platforma taşınmasına vesile oldu. Yetmedi Türkün gücünü simgeleyen bu sporumuzun Uluslar arası Federasyon Başkanı seçildi.  4 ülke ile başlanan ve Hatay’da her yıl Temmuz ayında yenilen Dünya Şampiyonasına 40 ülkenin ilgi göstermesini ve katılmasına ön ayak oldu.

*Hatay Büyükşehir Belediyespor Voleybol Takımının 1. Ligde mücadele etmesini sağladı.

*Peki ya futbol, daha 4-5 sene önce 2. Ligden 3. Lige düşme olasılığı yüksek olan, borç batağından çıkamayan Hatayspor’a elini verdi.  Sihirli eli takına değer değmez Hatayspor 2017-2018 Futbol sezonunda 1. Lige çıkmayı başardı.  1. Lige çıktığı ilk yılda play-of final maçında Gazişehir Gaziantep’e yenilerek Süper ligin kapısından döndü.  Başkan Savaş, Azim zaferi getirir dedi, “2019-2020 futbol sezonunda Mutlaka Şampiyon olacağız” dedi. Bu inancını futbolcu kardeşlerimize taşıdı ve Nihayetinde bugün Hatayspor’un 2020-2021 Futbol Sezonunda Türkiye Süper Liginde mücadele etmesini sağladı.

2014 yılı yerel seçimlerinden 3-5 bin oyla İktidar partisinin adayı rakibini geride bırakan ve HBB Başkanlık Koltuğuna oturan, 2019 yerel seçimlerinde bu kez yine iktidar partisinin bir başka adayına 110 bin fark atarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Doç. Dor. Lütfü savaş’a, bugün HATAY’ın BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ diyorsak, yağdanlık olsun diye değil, hele hele babamızın oğlu olduğu için hiç değil, sadece var olan bir gerçeğin altını çizmek için ifade ediyoruz.

Özetle; Sevelim- Sevmeyelim, Övelim- Övmeyelim Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bugün üstlendiği misyonla HATAY’IN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ’dür ve bu gücün azmi ve kararlığı eksilmediği müddetçe Hatay isminin daha birçok farklı dalda adının Ulusal ve Uluslar arası arenada başarı ile anılacağı kesindir. (Tamer Oğuz  18.07.2020)